Mülteci Botu Durdurulamadı

İzmir’in Dikili İlçesi açıklarında fark edilen ve Sahil Güvenlik ekiplerinin ’dur’ ikazına uymayan bottaki mülteciler, kaçışını sürdürdü. Sahil Güvenlik ekiplerinin, motorunu hareketsiz kılma ve yakıt hortumunu kopartma çabalarında başarılı olamaması üzerine, mülteciler yoluna devam etti.

Mülteci Botu Durdurulamadı
12 Mart Cumartesi günü saat 05.10 sıralarında, İzmir’in Dikili İlçesi’ne bağlı Bademli açıklarında bir mülteci botu bulunduğu bildirilen Sahil Güvenlik ekipleri, harekete geçti. Türk Sahil Güvenlik botu, saat 06.05’te Bademli Killik Burnu’na 3.8 mil uzaklıkta mülteci botunu tespit etti. Mültecilere botu durdurmaları konusunda ikazda bulunuldu. Ancak bottakiler durmamakta ısrar edip, Yunanistan’ın Midilli Adası’na doğru ilerleyişlerini sürdürdü. Bunun üzerine görevliler, göçmen botunun pervanesini durdurmak maksadıyla halat attı. Ancak bu girişimden bir sonuç alınamadı. Bunun ardından, Sahil Güvenlik botundan göçmen botuna uzatılan tahta sopalarla, motorunun yakıt hortumunun kopartılmasına veya motorun durdurulmasına çalışıldı. Ancak bu çabalar da bir sonuç vermedi. Görevliler mültecilerin canlarını tehlikeye atmamak için bota çarpma yöntemine ise başvurmadı. Bottaki mülteciler tüm ikazlara rağmen, durmayıp ilerleyerek, Midilli’ye ulaştı.
 
MÜLTECİLER GÖRÜNTÜ ÇEKTİ
 
Midilli Adası’na ulaşmayı başaran mülteciler, Türk sahil güvenlik görevlilerinin botlarını durdurma girişimlerini kaydettikleri video görüntüsünü İngiliz BBC kanalına verdi. BBC tarafından verilen haberde Türk sahil güvenlik görevlilerinin mülteci botuna sopayla vurduğuna da yer verildi.
 
GÖRÜNTÜLER YAYINLANDI
 
Bu gelişmelerin ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın internet sitesinde göçmen botunun durdurulma çalışmalarının yer aldığı, Sahil Güvenlik görevlileri tarafından çekilen görüntüler yayınlandı. Mültecilerin hayatını riske etmemek için diğer bir engelleme yöntemi olan çatma/çarpma yöntemine başvurulmadığı kaydedildi. Yapılan tüm işlemler süresince göçmenlere herhangi bir zarar verilmemesine azami özen gösterildiği vurgulandı.
Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2016, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER