Minik Dişler Konak'ta Güvende

Konak Belediyesi, 1 ve 2 yaş aralığındaki çocukların diş sağlığı için çalışma başlattı. Basmane'de minikler için diş taraması yapıldı.

Minik Dişler Konak'ta Güvende
Çocuklara erken yaşta ağız ve diş bakımı alışkanlığı kazandırmak için harekete geçen Konak Belediyesi, 1 ve 2 yaş aralığındaki çocuklara yönelik ağız ve diş bakımı taraması başlattı. Konak Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı işbirliğinde ilki Basmane bölgesinde gerçekleştirilen taramada ilk etapta 100 anne ve çocuğuna ulaşıldı. Konak Belediyesi'nin Basmane Semt Merkezi’nde yapılan çalışmaya Türk Diş Hekimleri Birliği'ne bağlı gönüllü diş hekimleri de destek verdi. Çocukların ağız ve diş bakımları yapılırken, annelere de diş sağlığı ve ağız bakımı konusunda eğitimler verildi. Ağız ve diş sağlığı taramasına katılan miniklerin heyecan ve merakları ise dikkatlerden kaçmadı. 
 
ANNELERE EĞİTİM
 
Halk sağlığının korunması ve annelerin bilinçlendirilmesi amacıyla yapılan çalışmaya katılan çocuklar ilk kez bir diş hekimi tarafından muayene edildi. Pedodonti uzmanlarınca yapılan kapsamlı muayenelerin ardından bu kez Halk Sağlığı Uzmanları annelere sağlıklı ağız ve diş bakımının nasıl yapılması gerektiği konularında bilgilendirici eğitimler verdi. Çocuklarda ağız ve diş sağlığının erken yaşlarda başlamasının çok önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, annelere doğru diş fırçalama tekniklerini de uygulamalı olarak gösterdi. Etkinlik sonunda Konak Belediyesi'nce annelere diş fırçasından bebek şampuanına, pişik kreminden bebek bezine kadar 1-2 yaş aralığındaki çocukların ihtiyacı olan malzemeleri içeren çantalar armağan edildi.
 
Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2015, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER