Metro iki istasyon uzadı

İzmir Metrosu 30 Mart'ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılacağı resmi töreni beklemeden, Bornova'da yapım çalışmaları tamamlanan iki istasyona yolculu seferlere başladı. Kampüs ve EVKA 3 duraklarını da eklenmesiyle 2000 yılında çalışmaya başlayan metroda istasyon sayısı 10'dan 12'ye yükseldi.

Metro iki istasyon uzadı

Üçyol-Üçkuyular arası 12 yıldan çalışan İzmir Metrosu’na iki yeni istasyon daha eklendi. Güzergah uzunluğu ise 2 km daha uzadı. Toplam uzunluk 11,6 km'den 13,6 km'ye çıktı. Resmi açılış töreni 30 Mart'da yapılacak iki istasyon ve uzayan hatta yolculu seferler bugün başlatıldı. Hattın ve istasyonun kontrolünü yapan Büyükşehir Belediye bürokratları hiçbir eksiklik kalmaması üzerine öğlen saatlerinde yolculu sefer kararı aldı. Metro içinde yolculara anons yapılarak Kampüs ve Evka 3 istasyonlarının da devreye alındığı bildirildi. Bu anonsa yolcular alkışla karşılık verdi. Özellikle Ege Üniversitesi öğrencileri büyük ilgi gösterdi. Ege Üniversitesi Hastanesi karşısındaki Bornova istasyonunda inmeyen gençler Kampüs istasyonunda indi. Akşam üzeri ise okul ve iş çıkışı saatlerinde Evka 3 istasyonu yolcu sayısı da arttı.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, uzun süre deneme seferleri yaptıklarını artık resmi tören için bekleme döneminin başladığını belirterek, “Hat ve istasyonlar hazır olduğu için yolculu seferleri başlattık ”dedi. Öte yandan, Çin'den satın alınan yeni vagonlardan üç vagonun yer aldığı bir dizi de hatta sefere çıkmaya başladı.
 
 
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2012, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER