Mermerciler sanayi sitesi istiyor

Marble 24. Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı'nın son gününde Benim Fuarım programının konuğu İzmir Mermerciler Odası Başkanı Tayfun Geylan oldu.

Ben TV'nin İzmir'de fuar heyecanını izleyiciyle buluşturduğu programı Benim Fuarım, Marble 24. Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı maratonunu son gününde de yansıtmayı sürdürdü. Programda Burak Cilasun'un son konuğu İzmir Mermerciler Odası Başkanı Tayfun Geylan oldu.

Fuarın İzmir ekonomisi ve sektör için çok önemli olduğunu dile getiren Geylan, her yıl yaşanan büyümeden de oldukça memnun olduklarının altını çizdi. Geylan bir sonraki yıl katılımda yüzde 20 oranında artış beklediklerini dile getirdi.

Yerel yönetimlerin yöresel doğal taş kullanımı konusunda öncü olması gerektiğini belirten Geylan, "Bakın mesela Almanya'da Nürnberg'e gittiğinizde havaalanının tabanının kente özgü kırmızı mermerle döşeli olduğunu görürsünüz. Köln'e gittiğinizde yine Almanya'ya özgü taş kullanımının özendirildiğini görüyorsunuz. Bizdeyse yerel yönetimlerce kullanılan binalarda yabancı malzemeleri görünce üzülüyorum. Yerel yönetimlerin en azından kendi binalarında bile olsa belli oranda yerli taş kullanımı kuralı getirmesi lazım. 

Sektörde Türk firmalarının uluslararası tanınma anlamında eksik kaldığını söyleyen Geylan, "Mermerde dünya çapında uygulamayla ilgili eksiklerimiz var. Bizim dünyaya tanıtım eksikliğimiz var. Bugün örneğin bir körfez ülkesine gittiğinizde Türk mermerini görüyorsunuz ama uygulayıcısı İtalyan. Geçenlerde televizyonda gördüm. Çin'de Türk mermeri kullanılmış ama projeyi İtalyanlar çizmiş, uygulamasını Amerikalılar yapmış. Neden orada uygulamayı Türk firmaları yapmasın? İnşallah önümüzdeki yıllarda bunları da başaracağız." ifadelerini kullandı.

İzmir'de henüz mermercilerin bir sitesi olmadığının da altını çizen Geylan, "24. Marble öncesinde ulusal çapta 5 yıllık bir fuarımız vardı. Bu fuarda en büyük emeği olanlar da atölyecilerdi. O 5 yılda yakalanan ivme bizi bugünlere getirdi. Bunu başaran atölyecilerin yazık ki bir sanayi sitesi yok. Bütün mermercilerin bir arada olduğu, tüketicinin, kalitenin ve mermercinin korunduğu, çevreye zarar vermeyen bir sanayi sitemiz mutlaka olmalı. Ben de bunun için yaşadığım sürece elimden gelen çabayı göstereceğim. İnşallah buna da muvaffak olacağız ve inşallah başta Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu olmak üzere yerel yönetimlerimiz bu serzenişimizi görecektir." dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2018, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER