MARBLE 22. Kez Kapılarını Açtı

Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı Marble Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, İzmir’de 22’nci kez açıldı. Terör saldırılarına ve ekonomik krize rağmen dünyanın 32 ülkesinden gelen katılımcılar, sektörün umudunu yükseltti. Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, bombalı saldırılar nedeniyle ziyaretçilerden iptal endişesi yaşadıklarını ancak tek bir iptal bile olmadan fuarı açtıklarını söyledi.

 
İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Marble Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, Fuar İzmir’de 22’nci kez açıldı. Açılış kurdelesini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaooğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş ile İzmir’in ilçe belediye bakanları ve sektör temsilcileri birlikte kesti. Protokol, Fuar İzmir binasının şeklinde yapılan pasta önünde poz verdi.
 
Başkan Aziz Kocaoğlu, mermer fuarının yaklaşık yüzde 12 büyüdüğünü belirterek, "Çok iyi başladık, çok iyi gidiyoruz. Hızlı bir şekilde İzmir’de fuarcılığı geliştirmeye çalışıyoruz. İzmir’de fuarcılık direktifini veren Ulu Önder Atatürk’ün gösterdiği hedef doğrultusunda çalışmanın, fuarcılığı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İzmir hem uluslararası kentlerde yarışta hem yerel kalkınmada ülkemize ve birçok kente örnek olacak şekilde çalışmasını devam ettiriyor. İzmir’de uzun süredir olmayan birlik ve beraberlik, dayanışma var. Bu içinde bulunduğumuz durumların aşılmasında önemli" dedi.
 
 
’İŞLENMİŞ ÜRÜN, SEKTÖRE CAN SİMİDİ OLDU’
 
Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Mevlüt Kaya, Marble’ın dünyanın en büyük ikinci fuarı olduğuna dikkat çekerek, Çin’in Xiamen Uluslararası Mermer ve Taş Fuarı’ndan yeni geldiğini, bu fuara umutsuz gittiğini ancak umutla döndüğünü belirtti, şöyle konuştu.
 
"Dünyanın iki fuarından biriyiz. Bu muhteşem Fuar İzmir’in bize kazandırdığı çok ciddi bir ivme var. Küresel terör krizlerine ve ekonomik sıkıntılara rağmen Çin Xiamen Fuarı ile İzmir Fuarı birbirini tamamlayan iki fuar. Xiamen’e gitmeden önce algımız düşüktü. Ancak terör ve ekonomik krize rağmen işlenmiş üründe ciddi talep yaşadık. Çok iyi değildi ama çok kötü de değildi. İzmir Fuarı’na umutla geldik. Buraya gelirken oradaki alıcıların İzmir’den yer ayırdığını ve İzmir’e geldiğini gördük. Bombalı saldırıların ardından ziyaretçilerin iptallerine dair ciddi kaygı yaşadık. Büyük otellerle görüştük, var olan rezervasyonların iptal edilip edilmediğini sorduk. Tek iptal yok. Alım heyetlerinde bazı iptallerimiz oldu. Ancak her şeye rağmen umutluyuz. Özellikle önemli projelerin bulunduğu ABD, Uzakdoğu ve Fransa gibi ülkelerde işlenmiş ürün talebi sektörün can simidi oldu. Mermer blokta ciddi düşüş yaşandı. Blok mermerdeki gibi işlenmiş üründe de düşüş yaşasaydık sektör darboğaza girerdi. Bunun olmaması bizi mutlu ediyor. Fuarda ciddi kalabalık var. Buraya küresel krizde ve terör ortamında geliyorsa ciddi alıcıdır. ’Bir gidip bakayım’ diyen buraya gelmez. Biz gelenlerin tümünü ciddi alıcılar olarak görüyor, beklentimizi yüksek tutuyoruz."
 
 
193 YABANCI BİN 103 KATILIMCI
 
Bu yıl 139 bin metrekare alanda organize edilen Marble’da 193’ü yabancı toplam bin 103 katılımcı yer aldı. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen ağırlıkları 10 ile 30 ton arasında değişen işlenmiş, yarı işlenmiş ve ham olmak üzere yaklaşık 15 bin ton doğal taş ile birlikte fabrika makineleri, ocak-iş makineleri ve ekipmanları fuarda sergileniyor.
 
MARBLE’A KATILAN ÜLKELER
 
Marble’da bu yıl Almanya, ABD, Avustralya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Belçika, Brezilya, Çin, Danimarka, Dubai, Endonezya, Fas, Fransa, Hindistan, Hollanda, Hong Kong, İngiltere, İran, İspanya, İsrail, İtalya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kore, Katar, Makedonya, Mauritius, Mısır, Rusya, Suudi Arabistan, Ukrayna, Vietnam ve Yunanistan olmak üzere 32 ülkeden katılımcı yer aldı.
 
MARBLE CUMARTESİ KAPANACAK
 
Yurtiçinden ise Aydın, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karman, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yalova olmak üzere 47 ilden firma katıldı. Sadece profesyonel ziyaretçiye açık olan fuar, 26 Mart Cumartesi günü kapılarını kapatacak.
Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 12:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER