Kukla Sempozyumu

10’ncu İzmir Uluslararası Kukla Günleri kapsamında Konak Belediyesi’nin desteği ile Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde “Kuklanın Çağdaş Gösteri Sanatlarındaki Rolü" konulu bir sempozyum düzenlendi.

Kukla Sempozyumu
 
Sempozyumda, dünyadan 10, Türkiye’den 5 akademisyen 2 gün boyunca bildiriler sundu. Sempozyumda konuşan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, “Asırlardır hemen her kültürde izlerini gördüğümüz, tarihi insanlık tarihi kadar eski sayılan kukla sanatının başkentlerinden birinin İzmir olması gurur verici. Dünyanın daha iyi bir yer olması için düşlere; düşleri süslemek için sahnelere ihtiyacımız olduğunu biliyoruz ve şehrimizin, 10. İzmir Uluslararası Kukla Günleri’ne sahne olmasından kıvanç duyuyoruz" diye konuştu.
 
Sempozyumda “Bir Kimlik Arayışı; Güncel Gölge Tiyatrosu Hakkında Notlar" başlıklı bir bildiri sunan yönetmen ve sahne tasarımcısı Fabrizio Montecchi, sempozyumun kendileri için çok önemli bir platform olduğunu belirtti. Montecchi, “Yıllardır gölge tiyatrosu gibi düzensiz bir ifade yönteminin günümüzdeki varlığını haklı çıkarabilecek nedenler arıyorum. Eğer gölge oyuncuları olarak kimliğimizi bulmak istiyorsak bunu anlamak kesinlikle gereklidir. Sempozyum, bu konu hakkında tartışılabilecek ve işimizin ne anlama geldiğinin, ona duyulan ihtiyacın daha derin anlamları üstünde düşünebileceğimiz önemli bir platform olacak" dedi. Şair, yazar Prof. Dr. Hasan Erkek ise sempozyumda “Oyun İçinde Karagöz" başlıklı bir bildiri sundu.
 
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2016, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER