Kriz Çözüme Kavuşmadı

Kentkart krizinin ne zaman son bulacağı ile ilgili belli bir açıklama yapılmazken Büyükşehir belediyesi ve Kentkart şirketi arasındaki görüşmeler sürüyor. Ancak sorunun ne zaman çözüleceğini ise kimse bilmiyor.

Kriz Çözüme Kavuşmadı
İzmir şehiriçi ulaşımını sabah saatlerinden itibaren yaşanan manyetik kart sorunu devam ediyor. ESHOT'tan alınan bilgilere göre sorunun ne zaman çözüleceği henüz bilinmiyor.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Kentkart firması arasında karşılıklı yapılan açıklamalar sürerken vatandaş mağdur olmaya devam ediyor. Yaşanan kriz nedeniyle vatandaş ulaşımını nasıl sağlayacağını bilmezken bazı duraklarda otobüsleri ve vapurları kullanmak isteyen vatandaşlara ücretsiz geçiş sağlandığı belirtiliyor. ESHOT yetkileri ise Kentkart şirketi ile görüşüldüğünü sorunun yarına kadar sürme ihtimalinin olabileceğini ifade ettiler. 
 
Kentkart şirketi ise bir açıklama daha yaparak sistemin çalıştığını yanlızca bayilerde dolum yapılamadığını ifade etti. İşte o açıklama:
 
30 Mayıs 2015 tarihi ve 01.06.2015 tarihlerinde ardı ardına yapılan açıklamalar sonrası kentkart'ın telefonları kilitlendi. 01 Haziran 2015 itibariyle şehirde yaşanan kaos ve sıkıntının nedeni tamamen bayi dolum sistemidir. İhaleyi  alan firma bayilik sistemini zamanında kurmadığından bu sabahtan itibaren kartlara dolum yapılamamıştır. Kartında bakiye olan vatandaşlar sistemi kullanmaya devam ederken bakiyesi olmayan vatandaşlar dolum yapamadıkları için mağdur olmuşlardır.
 
KENTKART SİSTEMİ ÇALIŞIYOR, “VATANDAŞLARIMIZ YARI YOLDA KALMIYOR, İZMİR’İ ÜZMEYİZ”
 
Yaşanan sıkıntılar ile ilgili bir açıklama yapan kentkart, şehirde bulunan tüm validatörlerin (kart okuma cihazları) çalıştığını vatandaşların kentkart'larında bakiye olması halinde, bakiyenin ilgili karttan düşülerek geçiş yapılabildiğini, bunun da şifrelerin değiştirildiği iddiasını çürüttüğünü kamuoyuna duyurdu. Ancak kartında bakiye olmayan ve dolum yapmak isteyen vatandaşların bayilere gittiğinde, bayilerin yeni dolum cihazları konusunda bilgi sahibi olmaması sebebiyle işlemlerini gerçekleştiremediklerini öğrenmişlerdir. Yaklaşık 1000 bayi mevcut firmadan gerekli desteği alamadığı için yardım taleplerini yine kentkart’a iletmiştir. 
 
“ÇALIŞMAYAN, KURULAMAYAN BAYİ SİSTEMİ VE VERİLMEYEN BAYİ EĞİTİMLERİDİR”
 
Bayilerin; “Yeni firmanın kendilerinden 1.480 TL alınmasına karşın sistemde kilit noktayı oluşturan dolum cihazlarını hiçbir eğitim verilmeden kendilerine teslim ettiğini, cihazların hala çalıştırılamadığını, yeni firmadan hiçbir yetkiliye ulaşamadıklarını, şirket web sayfasının olmadığını, sonuç olarak vatandaşlara ne diyeceklerini bilemediklerini “ kenkart'ı arayarak iletmişlerdir.  

 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2015, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER