Kordon'da Klasik Müzik Şöleni

Konak’ın Roman mahallelerinde yaşayan ve müzik yetenekleriyle öne çıkan çocuklardan kurulu ‘Bizim Orkestra’ Alsancak Vapur İskelesi önünde muhteşem bir konsere imza attı. Kısa sürede aldıkları eğitimle büyük başarı yakalayan genç yetenekler, kendilerini dinleyemeye gelen binlerce İzmirliye müzik dolu bir gece yaşattı.

Kordon'da Klasik Müzik Şöleni
Konak Belediyesi ile İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO) işbirliğinde yürütülen proje kapsamında Roman mahallelerinden seçilerek, müzik eğitimi alan 9-17 yaş aralığındaki çocuklardan kurulu ‘Bizim Orkestra’ ilk açık hava konserinden tam not aldı. Eylül ayından bu yana İZDSO şeflerinden müzik eğitimi alan çocuklar Alsancak Vapur İskelesi önünde kurulan sahnede sergiledikleri performansla, usta müzisyenleri aratmadı. Kısa sürede kazandıkları başarıyla göz dolduran Roman çocuklar, Kordon’da binlerce İzmirlinin karşısına çıktı. Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın da izleyiciler arasında yer aldığı konsere ilgi yoğundu. Alsancak Vapur İskelesi önünde kurulan alandaki tüm sandalyeler dolarken, havanın güzel olmasını fırsat bilen binlerce İzmirli de konseri Kordon’daki çim alanlara oturarak izledi.  Yedi aylık müzik eğitimin ardından ilk kez bir açık havada konsere çıkan Bizim Orkestra üyeleri muhteşem bir konsere imza attı.
 
ROMAN MÜZİKLERİNDEN OPERAYA
 
Şef Anıl Altınsay yönetiminde Mozart, Beethoven ve Verdi gibi klasik müziğin seçkin isimlerini başarıyla icra eden genç yetenekler, dinleyenleri kendilerine hayran bıraktı. Konuk olarak konsere katılan Keman Solist Oğuzhan Yeter’e kemanıyla eşlik eden orkestra üyesi Uğurcan Özbaylar yeteneği ile büyük alkış aldı. Sahne performanslarına Roman ezgilerini de katan orkestra kendine has şovlarıyla da dikkat çekti. Bizim Orkestra’nın en küçüklerinden Furkan Hassepetçi’nin davul şovu gecenin unutulmazları arasına girdi. Solist tenor Mehmet Alp Özkazanç ve Burak Dabakoğlu’nun da eşlik ettiği ‘Bizim Orkestra’ konser sonunda izleyenler tarafından ayakta alkışlandı.
 
AYDINLIK YARINLAR BEKLİYOR
 
Kendilerine verilen emeği ve yeteneklerini başarıyla sergileyen gençleri yürekten kutlayan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, ‘Bizim Orkestra’ fikrine başından bu yana çok büyük destek veren İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’na teşekkür etti. Çocukların kısa sürede büyük başarı yakaladığını dile getiren Başkan Pekdaş, “Eylül ayında seçmeler yapıldı ve Kasım ayından bu yana Devlet Senfoni’ye giderek ders aldılar. Aralarından üç kişi de konservatuarı kazandı. Biz hepsini konservatuarda okutmak istiyoruz. Onların pırıl pırıl bir geleceğinin olmasını sağlamakla yükümlüyüz. Onları güzel, aydınlık yarınlar beklesin istiyoruz. Gösterdikleri başarı için çocuklarımızı kutluyorum” dedi. Dünyaca ünlü klasik müzik sanatçılarının eserlerini başarıyla seslendiren Bizim Orkestra, Konak Belediyesi’nin çatısı adlında çalışmalarını devam ettirecek.
 
 
Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2015, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER