Konserler İptal Edildi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Soma’da yaşanan maden faciası nedeniyle konser etkinliklerini iptal ederken, kent merkezinde yer alan 6’sı dev led ekran olmak üzere 54 ekranını da kararttı. Büyükşehir’in hizmet ve projelerinin tanıtıldığı ekranlarda, sabah saatlerinden itibaren “siyah zemin” üzerine başsağlığı mesajı yazıldı.

Konserler İptal Edildi!
İlk etapta bu akşam (14 Mayıs Çarşamba) Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde verilecek “Kerem Görsev Quartet” konseri ile 15 Mayıs Perşembe akşamı İzmir Sanat’ta gerçekleştirilecek “Siyah-Beyaz Tuşlar Eşliğinde Türküler ve Şarkılar” dinletisi de yine ileri bir tarihe ertelendi.
 
Acil Kurtarma ekibi görev başında
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 20 kişilik uzman AKS ekibi, dün akşam saatlerinden itibaren Soma’ya ulaşarak arama-kurtarma çalışmalarına destek oldu. İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı Yangına Müdahale Acil Şube Müdürlüğü ile Arama-Kurtarma ve Afet İşleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı 18 personel ve 2 müdür, sabaha kadar aralıksız görev yaptı. 6 araçla Soma’ya giden İzmir AKS ekibinin, içinde suni teneffüs cihazları ve yedek tüplerin de bulunduğu malzeme yüklü konteyneri de kurtarma çalışmalarında kritik rol oynadı.
 
KARŞIYAKA'DA KONSERLER İPTAL
 
Karşıyaka Belediyesi tarafından bu yıl 13. kez düzenlenen ve 16-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan Karşıyaka Çiçek Festivali kapsamındaki konserler, Soma’da yaşanan maden faciası nedeniyle iptal edildi. Festival kapsamında Bostanlı Pazaryeri’nde kurulacak çiçek ve fidan satış stantlarının etkinliklerine devam edeceği ancak akşam saatlerinde başlayacak tüm eğlence programlarının gerçekleşmeyeceği bildirildi.
 
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Son yıllarda karşılaştığımız en büyük acılardan birini yaşıyoruz. Hayatını kaybeden işçi kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, tüm yakınlarına sabır diliyorum. Belediyemize ait Arama Kurtarma Ekibimiz ve ekipmanlarımızla Soma’da olacağız.” dedi. 
 
Çiçek festivali iptal
 
Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ülkeyi yasa boğan Manisa Somadaki maden kazasında hayatını kaybeden madencilerin derin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade ederken, Narlıdere Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Gençlik ve Çiçek Festivalini iptal ettiklerini duyurdu. Başkan Batur “ Narlıdere Belediyemizin 18-19 Mayıs tarihleri arasında düzenleyeceği Geleneksel Gençlik ve Çiçek Festivalimiz iptal ederek, Somalı kardeşlerimizin üzüntüsünü paylaşıyoruz. Narlıdere halkı adına somadaki maden kazasında hayatını kaybedenleri madencilerimize Allahtan rahmet, yaralılara acil şifa, ailelerine sabır dilerken, somaya ve ulusumuza başsağlığı ile sabır diliyorum"dedi.
 
BAYRAKLI BELEDİYESİ'NDE DE ETKİNLİKLER İPTAL
 
Bayraklı Belediyesi'de , bu akşamki Zeki Müren ve 18 Mayıs tarihindeki Murat Dalkılıç konserini yaşanan faciadan dolayı iptal ettiklerini açıkladı.
 
Bornova Belediyesi’nin 19 Mayıs etkinlikleri ertelendi
 
Başkan Atila Soma’da
 
Türkiye’yi yasa boğan Soma’daki maden faciası nedeniyle Bornova Belediyesi’nin bu yıl ilk kez 19 Mayıs’ta; Ege, Yaşar ve Şifa Üniversiteleri ile birlikte düzenleyeceği konserler ve gösterilerin tümü ertelendi. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve diğer İzmirli ilçe belediye başkanları ile birlikte bugün sabah saatlerinde Soma’ya gitti.
 
Tüm imkanlarımızla yardıma hazırız
 
Bornova Belediyesi’nin tüm imkanları ile Somalı madenci ve yakınlarının yanında olacağını ifade eden Atila şöyle konuştu: “Ulusça çok büyük bir acıyı yaşıyoruz. Ne yapabileceğimizi tespit etmek için Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu ile birlikte Soma’ya geldik. Zaten Büyükşehir Belediyemiz tüm imkanları ile gerekli yardımları yapıyor. Biz de ilçe belediyeleri olarak elimizden ne geliyorsa yardıma hazırız. Yapabileceklerimizi tespit edip hemen harekete geçtik. Böyle günlerde milletçe dayanışma içinde olmamız bizim en büyük özelliğimiz. Çok önem verdiğimiz ve bu yıl ilk defa üç üniversitemizle birlikte gerçekleştireceğimiz 19 Mayıs etkinliklerini de erteledik. Başta Soma’da yakınlarını kaybedenler olmak üzere tüm milletimize başsağlığı diliyorum” dedi. 
 
Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2014, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER