Kocaoğlu Kemalpaşa'da İtfaiye Merkezi Açtı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kemalpaşa Ören’de yapımını tamamladığı itfaiye binası hizmete açılış töreninde konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, Suriye’deki savaştan kaçan mültecilerle ilgili Türkiye Cumhuriyeti Devleti yöneticilerinin elinden gelen insanlık görevinin kat ve kat fazlasını yaptığını söyledi.

 
Kocaoğlu, açılışı yapılan Kemalpaşa Ören itfaiye grubunun tüm bölgeye hizmet vereceğini, can ve mal güvenliğini sağlayacağını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiye teşkilatında 363 personel görev yaptığını 249 itfaiye aracıyla hizmet verdiklerini, belirten Kocaoğlu, "80 yeni araç aldık. Sayı 329’a yükselecek. İtfaiye ve AKS 110 İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de öncülük yaptığı bir hizmettir" dedi. İzmirli itfaiyicilerin uluslararası itfaiye olimpiyatlarına başarılar kazandığını belirten Kocaoğlu, 26 ülkeden gelecek itfaiyecilerle İzmir’de olimpiyatları gerçekleştireceklerini de söyledi.
 
Ülkelerin dostu değil çıkar ilişkilerinin varolduğuna dikkat çeken Kocaoğlu, her devletin kendi çıkarlarının düşünmük zorunda olduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak 78 milyon insanın çıkarlarını düşünmek dizayn etmek durumunda olduklarını belirten Kocaoğlu "Çok güzel bir ülkemiz var. Dünyanın en güzel coğrafyasına sahibiz. Bir tarafta denize girilirken öbür tarafta kayak yapılabiliyor. Toprağa ne eksek çıkıyor. Ürün çeşitliliği sonsuz ama terör belasından 30 yıldan fazla süredir kurtulamıyoruz. Sürekli bir çatışma ortamındayız. Suriye’de iç savaş var. Irak’ta ülkeyi üçe bölen iş savaş yapandı. Bu 900 kilometrelik sınırda olanlar ülkemizi derinden etkiliyor. Bugün 3 milyon civarında mülteciye bakmak durumundayız. Bunu Anadolu insanın dayanışma ruhu iyilik severliği kaldırıyor. Başka bir ülkenin 3 milyon mülteciyi kaldırması mümkün değil. Peki bu nereye kadar gidecek?" dedi.
 
Yabancı bir ülkenin bakanının kendisine sınırların gelen 60 bin mülteciye alamadıklarını söylediğin belirten Kocaoğlu, Türkiye’nin resmi kayıtlara göre 2,5 milyon, tahminin 2 milyon 750 bin mülteciyi barındırdığını Halep’de sorun çıkarsa sayının 3,5 milyona çıkacağını söyledi. Kocaoğlu "Türkiye’nin bu kadar mülteciyi nasıl kaldıracağını soruyorum. Ayrıca sorun sadece Suriye’deki 3 milyon insanın probleminin hallolmasıyla çözülecek konu değil. Gelir dağılımı dünyada giderek hızlı şekide adaletsizleştiği sürece, dünyanın tüm üretiminin yüzde 80’nin kazanıcının yüzde 1’lik kesimde topandığı müddetçe geriye kalan yüzde 20’siyle yüzde 99 geçinmek zorunda kaldığı sürece bu göçler durmayacaktır. Bu göçler artarak devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti yöneticileri mülteci konusunda elinden gelen insani görevi yapmıştır. Elinden gelenin kat ve kat fazlasını yapmıştır. Açlık, sefaletin önüne insanlık geçemediği sürece göçler devam edecektir. En büyük menfaat ise ülkenin menfaatidir. Türkiye’nin duayen işadamlarından Vehbi Koç ’Ülkem varsa ben de varım’ demiştir. O zaman ben demeyeceğiz biz diyeceğiz" dedi.
 
Kemalpaşa Belediye Başkanı Ak Partili Arif Uğurlu ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na İtfaiye tesisi, asfatlanan yollarla ilgili teşekkür etti. Konuşmalarında arıdndan Kemalpaşa Ören İtfaiye tesisi hizmete açıldı. Toplam 1854 metrekare alan üzerine kurulan tesisin 250 metrekaresinde idari bina bulunuyor. Tesiste, 285 metrekare garaj, 30 metrekare havuz, yeralıyor. İdari binanın zemin katında yemekhane, teknik odalar, engelli tuvaletleri, mutfak, eğitim odası ve yönetici odası bulunuyor. Bina düzenleme ve asfalt çalışmalarıyla birilikte 1 milyon 928 bin TL’ye mal oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Bağarası, Torbalı Çaybaşı, Bornova, Mordoğan, Çeşme Ilıca, Çeşme, Kınık, Seferihisar ve Kemalpaşa merkezde 9 itfaiye binası daha yapacak.
 
 
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2016, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER