Kocaoğlu Belgelerle Yanıtladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, son dönemde yoğunlaşan algı yönetimi çabalarını örneklerle anlattı ve ekledi: “Çamur at izi kalsın… Televizyona çık konuş, gazeteye konuş. Yalan yanlış.... Bu algıyı nasıl yöneteceksiniz? Bu algı bir gün bitmeyecek mi?”

Kocaoğlu Belgelerle Yanıtladı
İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin Mart ayı ikinci oturumunda konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, AK Parti Meclis Grubu'nun eleştirilerine belgelerle yanıt verdi. Elektrikli otobüs ihalesinde yerli üretimin desteklenmediği yönündeki iddialar üzerine söz alan Başkan Kocaoğlu, bir algı yönetimi oluşturulduğunu belirterek, son günlerde ortaya atılan birçok iddiayı masaya yatırdı.   
 
"Körfez'e değil yere bakmaları lazım"
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz Ağustos ayında yapıldıktan sonra KİK tarafından iptal edilen elektrikli otobüs ihalesinin o dönem için “Türkiye'de bir ilk” olduğunu ifade eden Başkan Aziz Kocaoğlu, yerli üretimi destekleme konusunda kendilerine kimsenin söz söyleme hakkına sahip olmadığını söyledi. Geçmişten bugüne yaşananları örneklerle anlatan Başkan Kocaoğlu şunları kaydetti: 
"Bizim Ata Sanayi'de bir firmaya 4,5 milyon liraya yaptırdığımız kazıcı geminin aynısını, bir başka kentimiz 9,5 milyon liraya yurtdışından aldı. ‘Körfez gemilerini dışarıdan alacaksınız’ diye çok yaygara kopardılar ama gemilerimiz Yalova’da yapıldı. Şimdi Körfez'de yüzüyorlar. Bu işi 2 sene engelleyenlerin Körfez'e değil yere bakmaları lazım. Arabalı vapurlar da aynı şekilde yerli üreticilere yaptırıldı." 
 
"Kimin evini kime soruyorsunuz?"
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, halen yapımı süren tramvay ihalesini çekerleri de kapsayacak şekilde düzenlediklerini hatırlatarak, "İhaleyi kazanan yerli firma, çekerleri de yerli sanayide yaptıracaktı. Ama araya girdiler. Firmayı zorlayarak başka bir firmadan almasını dayattılar. Bu kentte, benim yaptığım ihalede yaşandı bu! Kimin evini kime soruyorsunuz? Kimin yerlisinden, kimin yabancısından, kimin milliyetçiliğinden bahsediyorsunuz? Elektrikli otobüslere firmalar girdi. Bunun içerisinde yerli firmalar da var. Diğer belediyenin aldığı rakamlarla aynı. Yüzde on bile fark yok. Çamur at izi kalsın… Televizyona çık konuş, gazeteye konuş. Yalan yanlış.... Bu algıyı nasıl yöneteceksiniz? Bu algı bir gün bitmeyecek mi?” diye konuştu.
 
"Bakanlığın delikli kuruşu varsa, bırakır giderim"
 
Başkan Aziz Kocaoğlu, kendisinin başkanlığını yaptığı ve yine İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sağladığı kaynaklarla İzmir Kuş Cenneti’ne yatırım yapan İZKUŞ’un tanıtım faaliyetlerinin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından engellenmek istendiğini belgelerle açıkladı. Bölge Müdürlüğü’nün gönderdiği resmi yazıyı okuyan Başkan Kocaoğlu, yazıda İzmir Kuş Cennetini Koruma ve Geliştirme Birliği’nin yurtdışı fuarlarda Kuş Cenneti’nin tanıtımını yapmaya yetkisi olmadığının belirtildiğini söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın da Kuş Cenneti ve Homa Dalyanı’nda Büyükşehir Belediyesi tarafından milyonlarca lira harcanarak yapılan yatırımları sahiplenme çabası içinde olduğunu dile getiren Başkan Aziz Kocaoğlu, şunları kaydetti:
 
“Eğer Bakanlığın, eğer Orman Bölge Müdürlüğü’nün yaptıklarını iddia ettikleri flamingo adasında, bisiklet yollarında, gözlem evinde, gözetleme kulelerinde, gezi bisikletlerinde bir delikli kuruşu varsa, ben bu görevi bırakıp gideceğim. Bunu yapmak, sadece elini sürüp kirletmektir. Bu algı yönetimidir. Geçenlerde bir yazı geldi. ‘İzmir Kuş Cenneti ile ilgili yapılan haberlerde ulusal ve uluslararası alanda tanıtım faaliyetleri düzenlemeyi planlanmakta olduğunuz görülmektedir. Bu sizin birliğinizin yetkisinde değildir. Sahanın sorumlusu bakanlığımızdır’ deniliyor. Burada bir birlik var. Biz buraya milyonlarca lira para harcıyoruz. 22 kilometre yol yaptık. Homa Dalyanı’nı kazıyoruz. Biz kötülük mü yapıyoruz? Biz bunu fuarda tanıtırsak, buraya turist gelirse bir zararı mı olur? Bunda ne var? Kuş Birliği’nin tüm masrafını zaten İzmir Büyükşehir Belediyesi karşılamıyor mu?”
 
Algı yönetiminden örnekler
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi üzerinde bir algı yönetimi oluşturulmaya çalışıldığına dikkat çeken Başkan Aziz Kocaoğlu, son günlerde yaşanan örnekleri tek tek ortaya koydu:
 
1. •        “Bir avukat çıkıyor. ‘Fuar İzmir'in kavşağını İzmir Büyükşehir Belediyesi geciktirdi’ diyor. 2010’da Karayolları ile görüşmeye başladık. Ancak Fuar açıldıktan sonra izin çıktı. 5 yıl gezindik.”
2. •        “Başka bir haberde Büyükşehir Belediyesi’nin Yenişakran’daki marinaya itiraz ettiği söyleniyor. Biz marina yapılmasına karşı olmadığımızı her zaman söyledik. Sadece öneride bulunduk. Turan’da da arsa sahibinin arazisinin önüne marina yapacağız diye 74 bin 500 m2  deniz dolgusu yapılıp arsa verilmez. Denizi doldurup da marina yapıyoruz demeyin. Düzgün yapın. Sirkülasyon engellenmesin.”
3. •        “TCDD İzmir’deki hatların bakımını Kayseri Belediyesi’nin şirketine veriyor. İtirazımız yok, verebilir. Ama ‘İzmir Büyükşehir Belediyesi metro şirketi bunu yapamaz, ondan verdik’ diyemez. Bugün Türkiye’de herkes biliyor ki en iyi çalışan, en güvenli metro İzmir Metrosu’dur.”
4. •        “Kentsel dönüşüm konusu çok derin bir konu. Herkes konuşuyor, ama kimse nasıl yapılacağı konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 1’i kadar bilgi ve beceri sahibi değil. Şehir ismi verip polemik yaratmak istemiyorum ama belli yasalar uygulanarak yapılan çalışmalar ortada.”
 
"Hangi sendika yetki aldıysa onunla görüşürüm"
 
"AKP İzmir İl Başkanı, DİSK’in terör örgütünün arka bahçesi olduğunu söyleyip, İzmir Büyükşehir Belediye’sini eleştiriyor. Bizim sendikalarla sadece toplu iş sözleşmesi ilişkimiz var. Eğer terör örgütünün arka bahçesi oldularsa, kolluk kuvvetleri ve savcılar gerekeni yapar. Hangi sendika yetki alıp karşıma gelirse, onunla görüşme yapmak benim görevim. Bu sıralarda 5 sene meclis üyeliği yapan Delican’a bu sözleri yakıştıramadım. Bunu yaparak Aziz Kocaoğlu’nu, kim olduğu, doğduğu yer belli olan bu adamı kiminle özdeşleştirmek istiyorsunuz? Böyle bir şey olur mu? Kim kiminle dans ettiyse, kim kime ‘her şeyi verdim’ dediyse, siz oraya bakacaksınız. Algı yönetimi diye Büyükşehir Belediyesi’ne çamur atmak olmaz.”
 
"Şahsa 330 TL, belediyeye 3 bin 750 TL"
 
“Bir başkası da çıkıp ‘Kocaoğlu yüzünden sağlıksız et yiyoruz’ diye beyanat vermiş. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Tansaş şirketine 15 yıllığına yap-işlet- devret yöntemiyle yaptırdığı et entegre tesisi haksız şekilde elimizden alındı. Olmayacak para istediler. Adamın elindeki malını gasp edip, sonra ‘gel buraya kiracı ol’ demek yakışmaz. Bizden istenen metrekaresi için 3 bin 750 TL. ‘Bu bedel çok yüksek’ dedik. Dediler ki, ‘bunu uzman değerlendirme kuruluşu değerlendiriyor.’ Ama aynı yerden 330 liraya, onda bir fiyatına satılan yer de var. Buna da uzman kuruluş değer biçmiş. Ben de devletim, belediyeyim." 
 
"İzmir'in bir duruşu var"
 
"Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda tramvay, meydan düzenlemesi, karayolu alt geçidi inşaatları sürüyor. İnşaat sahasına insanları korumak için geçici bir duvar yaptık. Bir beyefendi gitmiş, karşısına geçip fotoğraf çektirmiş. 'Vatandaşın denizle ilişkisini kestiniz' diyor. Bunlar bu meclisin işi değil. Bunlar ne bize ne İzmir'e yakışan davranışlar değil. İzmir’in bir duruşu var. Bu tür şeyler kimseye ne siyasi ne de başka bir çıkar sağlamaz. Bu tür davranışlar sahibine aittir." 
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2016, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER