Kırmızıya Boyanmış Beyaz Önlük Astılar

İzmir’deki sağlık çalışanları, Samsun’da Dr. Kamil Furtun’un öldürülmesini protesto etti. CHP ve MHP’nin doktor milletvekili ve adaylarının da destek verdiği yürüyüşün güzergahına polis izin vermedi. İzmir Tabip Odası Başkanı Suat Kaptaner, bir daha sağlık çalışanlarının zarar görmesi halinde, işi tamamen bırakacaklarını açıkladı. Protestoda, İl Sağlık Müdürlüğü önüne, kanı simgelemesi için üzeri kırmızıya boyanmış, beyaz önlük asıldı.

 
Samsun’da görevli Opr. Dr. Kamil Furtun’un öldürülmesi, tüm yurtta olduğu gibi İzmir’de de, başka doktorlar olmak üzere sağlık çalışanlarının tepkisini çekti. Basmane Meydanı’nda toplanan sağlık çalışanları, İl Sağlık Müdürlüğü’ne doğru yürümek istedi. Ancak bu sırada güzergah konusunda polisle aralarında tartışma çıktı. Gazi Bulvarı’ndan yürümek isteyen sağlıkçılara polis Hürriyet Bulvarı’nı gösterdi. Doktorların polisle görüşmeleri, CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel’in İzmir Valisi Mustafa Toprak’a ulaşıp sorunu çözme girişimleri sonuçsuz kaldı. Bir süre oturma eylemi yapan doktorlara, CHP İzmir milletvekilleri Hülya Güven, Alaattin Yüksel ile CHP milletvekili adayı Dr. Ülkümen Rodoplu, yine MHP’den aday olan Dr. Aslan Savaşan destek verdi.
 
YİNE OLURSA, İŞ BIRAKACAKLAR
 
Polisin istedikleri güzergahtan yürüyüşe izin vermemesi üzerine doktorlar adına Tabib Odası Başkanı Suat Kaptaner açıklama yaptı. Eline kanı simgelemesi için kırmızıya boyanmış beyaz önlük alan Kaptaner, "Bu hasta orada bir yıldır dolaşıyormuş, doktorları hemşireleri taciz ediyormuş. Ama şikayet edilmesine rağmen birşey yapılmamış. Başhekim demiyorum, başhekim koltuğunda oturan zat ise, ben görmezden geliyorum sizde öyle yapın demiş. Sonuçta bir hekimimiz öldü. Önlem almak için daha kaç doktorun, sağlık çalışanının ölmesi lazım. Bir daha bir sağlık çalışanına böyle bir saldırı olursa, süresiz iş bırakacağız. İthal doktor getirip çalıştırsınlar" dedi. Suat Kaptaner, doktorlara yönelik bu saldırıların, Cumharbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemdeki açıklamalarından yine bakanların banzer açıklamalarda bulunmasından kaynaklandığını söyledi. Dotorlar, açıklamaların ardından, Hürriyet Bulvarı’ndan İl Sağlık Müdürlüğü’ne kadar yürüdü. Burada da bina girişine kanlı beyaz önlük asan doktorlar, protestolarını sonlandırdı.
Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2015, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER