'Kentsel Dönüşüm Sadece AKP'li Belediyeler İçin Çalışıyor'

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel 'İzmir’in projeleri 15 aydır bekliyor, kentsel dönüşüm yalnızca AKP’li belediyeler için çalışıyor' dedi.

'Kentsel Dönüşüm Sadece AKP'li Belediyeler İçin Çalışıyor'

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Yasa Tasarısı’nın kendisinin “afet” niteliğinde olduğunu vurgulayarak, “Afet yasası yerel demokrasinin idam fermanıdır” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projelerinin 15 aydır beklediğine dikkat çeken Yüksel, “Kentsel dönüşüm yalnızca AKP’li belediyeler için çalışıyor” diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Yasa Tasarısı’nın 17’nci maddesi ile ilgili olarak TBMM Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı. Tasarının kendisinin “afet” olduğunu savunan Yüksel, “Bu tasarı bu hâliyle Meclis’ten geçerse, TBMM tarihinde yasalaştırılmış en tehlikeli, en riskli yasayı Meclis’ten geçirmiş olacağız ve Anayasa'ya aykırılıkları açısından da en zengin yasası geçmiş olacak” diye konuştu. Bu düzenlemenin öncelikle AKP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce herhangi bir afet riski taşımayan kentin çeperlerindeki boş alanlarını ranta açma amacıyla getirildiğini belirten Yüksel, “Bu madde, o gün yasalaştırıldıktan sonra, Bakanlar Kurulunun elinde çok güçlü bir silah olarak özellikle muhalefet belediyeleri için onları ayrımcılaştırma, ötekileştirme anlamında sürekli kullanılmıştır. Bakın, 2010'dan bu yana Bakanlar Kurulundan 26 adet kentsel dönüşüm projesi geçmiştir. Bu 26 adet kentsel dönüşüm projesinden 1 tanesi MHP'li belediyelere ait olup, geri kalan 25 tanesi AKP'li belediyelere aittir. Yani bu madde, Bakanlar Kurulunu sadece AKP'li belediyeler için çalıştıran bir madde hâline dönüştürülmüştür” dedi.

AKP’nin kentsel dönüşümde muhalefet belediyelerini cezalandırmaya çalıştığını vurgulayan Yüksel, şunları söyledi.

“Bu madde yasalaştıktan sonra Ankara'nın 7 adet kentsel dönüşüm projesi bir günde Bakanlar Kurulunda onaylanarak çıkmıştır. AKP’li belediyelerin 25 ve bir MHP’li belediyenin, Bakanlar Kurulundan geçen kentsel dönüşüm projelerinin ortalama onaylanma süresi on beş gündür. Ama muhalif belediyelere baktığınız zaman, mesela bir Eskişehir Büyükşehir Belediyemizin gönderdiği 4 adet proje on aydır bekletilmektedir. İzmir'in yaptığı 9 adet kentsel dönüşüm projesi tam on beş aydır Bakanlar Kurulundan onay beklemektedir. Hepsinin dökümü de burada, Resmî Gazete'den alınmıştır. Arkadaşlar, bu 26 adet onaylanan kentsel dönüşüm projelerinin büyük bir çoğunluğu 3'üncü ve 4'üncü derecede riskli alanlardır. Van depreminden sonra Sayın Şehircilik Bakanı ‘İzmir 1'inci derecede riskli bölgedir, listenin başına yazdık, oradan başlayacağız’ dedi. Arkasından Başbakan Hükûmet Programı'nda aynı şeyi söyledi, arkasından Şehircilik Bakanı yerel yönetimlere ‘Görevinizi yapın, bu ihmale gelmez’ anlamında laflar etti. Evet, doğrudur, İzmir 9 adet kentsel dönüşüm projesi gönderdi, hepsi 1'inci derecede riskli alanlardır ama ne yazık ki on beş aydır bekletilmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER