Kaya:'AB Sınıfta Kaldı'

Avrupa Parlamentosu’nun verdiği "Türkiye’yle müzakereler dondurulsun" kararının yankıları devam ediyor. AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya, partisinin menderes ilçe danışma meclisi toplantısında bu kararı "AB insanlık başlığından sınıfta kald" sözleriyle eleştirdi.

Kaya:'AB Sınıfta Kaldı'
AK Parti Menderes ilçe danışma meclisi toplantısı Menderes Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıya AK Parti İzmir Milletvekili Atilla Kaya ve Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu da katıldı. Kaya, Avrupa Birliği’ni eleştirdiği konşumasında şunları söyledi:
 
“Terörle mücadelede asla taviz yok. Bu mücadele devam edecek. Bu, Türkiye’nin gelecek mücadelesi, istiklal mücadelesi, beka mücadelesidir. Avrupa Birliği’nin terörle mücadele konusundaki ikiyüzlü tavrı ortadadır. Terör kendilerini vurunca her türlü tedbiri alıyor, vatandaşlarının güvenlikleri için OHAL ilan ediyor, tavizsiz bir şekilde mücadele veriyor. Ancak Türkiye söz konusu olunca bu tersine dönüyor. Böyle bir şey olamaz. Kamu düzeni, toplumsal huzur ve güvenlik sadece Avrupalılar’ın hak ettiği bir şey değildir. Terörle olan haklı mücadelemizde yalnız da kalsak, sonuna kadar gitmekten kaçınmayacağız. İnsanlık değerleri üzerine kurulu olduğu iddia edilen Avrupa Birliği ’insanlıkbaşlığından da sınıfta kaldı. Yaşanan iç savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalan milyonlarca Suriyeli’ye kapılarını kapatan Avrupa Birliği ülkeleri, birçok mültecinin denizde, soğukta ve açlık çekerek ölümüne göz yumdu. Türkiye ise bugüne kadar 28 Avrupa ülkesinden çok daha fazla mülteciye kucak açıp 8 milyar dolar harcadı. Türkiye 2008 yılından bu yana 3 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yaptı. Avrupa Birliği genelinde ise Almanya 100 bin, Fransa 4 bin 500, İsviçre ise 3 bin 500 Suriyeli mülteciyi kabul etti. İngiltere sadece 140 mülteciye kapılarını açtı. Ülkelerine aldıkları bu sınırlı sayıdaki mülteciler için de eğitim ve maddi durum kriterlerini dikkate aldılar. Biz bunları biliyoruz. Bunlar sadece ve sadece kendilerini düşünür. O sebeple biz bu düzene itiraz ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, AB’nin kurusıkı tehditleri bize sökmez. Bizim istikametimizi AB çizemez. Bizim rotamızı sadece ve sadece milletimiz çizer."
 
"CHP’NİN GELDİĞİ İBRETLİK DURUM ORTADA"
 
CHP’yi de eleştiren Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“CHP’nin geldiği ibretlik durum ortadadır. CHP, Türkiye’nin düşmanlarıyla ittifak etmekten, bölücü odaklarla yan yana yürümekten kaçınmıyor. Lafa gelince ’ülkeyi böldürtmeyeceğiz’ diyorlar ancak bölücü örgütün siyasi uzantısı olan HDP ile ortak mitingler düzenlemekten de geri kalmıyorlar. CHP’nin bu samimiyetsiz ve ilkesiz siyasetine en güzel cevabı, vatanını, bayrağını ve devletini canından aziz bilen İzmirli hemşehrilerimiz verecektir. HDP’ye sırt dayanağı olan, Türkiye’nin düşmanlarıyla kol kola giren CHP’nin İzmirlilerin yüzüne bakacak hali yoktur. Bir tarafta AB hayranlığı yapıp İzmir’i Misak-ı Milli sınırlarının dışına çıkarmak isteyen CHP Milletvekili, diğer tarafta da ’bir girdaptayız, acaba buradan nasıl çıkacağız’ diyen CHP’li Belediye Başkanı. Bir girdapta falan değiliz. Bir girdaba sürüklenmek isteniyor. İçeriden dışarıdan tüm işbirlikçiler, hainler buna çanak tutuyor, mesele bu. Memlekette ne kadar bölücü odak varsa, Türkiye’nin içeride ve dışarıda ne kadar düşmanı varsa bunlarla ittifak kuran senin partin olacak, sonra çıkıp ’bir girdaptayız’ diyeceksin. Bu kadar olmaz. Bu millet her şeyi çok açık ve görüyor. Milleti kandıramazsınız, İzmirlileri kandıramazsınız. 15 Temmuz’da bu milletin üzerine tanklarla, toplarla, tüfeklerle geldiler, uçaklardan ve helikopterlerden bomba yağdırdılar, ancak bu millet pes etmedi. Devletine, meşru hükümetine, parlamentosuna, iradesine sahip çıktı. Bu millet asla eğilmez ve yenilmez. Üzerine oynanmak istenen tüm oyunları, kurulmaya çalışılan tüm tuzakları ve girdapları bozar. Dünyada bu kadar üzerine gelinip de bu kadar direnen, pes etmeyen başka bir millet bulamazsınız. Biz bu devleti canımızdan aziz biliyoruz, biz bu bayrağı canımızdan aziz biliyoruz. Türk Milleti tarih boyunca olduğu gibi yine kendi göbeğini kendi kesecek, üzerine oynanmak istenen tüm oyunları bozacaktır. Herkes müsterih olsun."
Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2016, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER