Karşıyaka'da 'İyi Anne-Baba Okulu'

Karşıyaka Belediyesi ile Uğur Okulları; anne ve babaların, bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı, sorumluluk duygusu gelişmiş, duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebilecek özgüvene sahip çocuklar yetiştirmeleri için “İyi Anne-Baba Okulu" açtı.

Karşıyaka'da 'İyi Anne-Baba Okulu'
 
Karşıyaka Belediyesi Meclis Salonu’nda başlayan okulun ilk dersine Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da katıldı. Akpınar, Karşıyaka’nın aydın, eğitimli, ülkenin temel değerlerine sahip insanların yaşadığı bir kent olduğunu belirterek “Bilim, sanat, kültürden yana olan nesillerin yetişmesi için çalışıyoruz. Gençler, özellikle dijital dünyada bizden çok ilerideler. Ebeveynler olarak kendimizi yetiştirmemiz gerekiyor. Ben bu konuda bizimle iş birliği yapan Uğur Okulları’na ve Bahçeşehir Üniversitesi’ne teşekkür ederim. Temel sorunlarımızdan biri iletişimsizlik ve diyalogsuzluk. Bu sorunun önce aile içinde çözülmesi gerekiyor. Bu anlamda ailelere bir nebze katkımız olursa ne mutlu" dedi.
 
Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Şirin Karadeniz’in “Dijital Çağda Ebeveynlik" dersi ile başlayan okula, anne babalar kadar, anneanne-babaanne ve dedeler de ilgi gösterdi. Karadeniz, çocuklarını gerçek hayatta her türlü tehdit ve tehlikeden koruyan ailelerin, dijital ortamda aynı yaklaşımı sergileyememekten yakındığını belirterek “Ebeveynlerin dijital vatandaşlığı bilmeleri; çocuklarını dijital saldırı ve tehditlerden korumaları adına çok önemli. Anne babalar çocuklarının dijital bağımlı olduğunu düşünüyor ancak çocuk için dijital ortam bir yaşam biçimi. Sosyal yaşamla arasında denge kurmak için ailelerin çocukları ile planlama yapması, onları izlemesi ve dijital ortamda nasıl ve neye zaman harcadığını birlikte değerlendirmesi gerekiyor" diye konuştu.
 
Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Can Ergün “Dengeli Beslenme ve Sağlıklı Yaşam" dersinde, çocukluk çağını bitirip yetişkinliğe ilk adımlarını atan adelösanların beslenmelerini anlattı.
 
Anne babaların çocuk yetiştirirken karşılaştıkları sorunlara çözüm önerileri sunmayı hedefleyen okul, “Aile İçi İletişim", “Ana Baba Tutumları", “Başarıyı Artırmada Ailenin Rolü" dersleri ile devam edecek. Derslerin tamamına katılan veliler, Bahçeşehir Üniversitesi Sertifikası almaya hak kazanacak.
 
 
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2016, 13:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER