Karaburun'a balık çiftliği yaptırmam

Karaburun’da halkın tepkisine yol açan balık çiftliğinin kurulmasına, başkan Aziz Kocaoğlu da karşı çıktı.

Karaburun'a balık çiftliği yaptırmam

Binlerce kişinin protestosuna neden olan Karaburun’da balık çiftliği kurulmasına yönelik bir tepki de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan geldi. Karaburun’a giden Başkan Kocaoğlu belediye başkanları ve yöre halkı ile toplantı yaparak,Su Ürünleri Kooperatifi yetkililerinden bilgi aldı.

Dünya’nın 8. balık üreticisi Yunan Firması Elektrosal’ın İzmir’in bakir koyları ile ünlü Karaburun’da yıllık 2 bin 500 ton çipura/levrek tesisi kurma çalışmalarına yönelik tepkiye Kocaoğlu da destek verdi. Halka ‘örgütlü olun’ çağrısında bulunan Başkan Kocaoğlu, yapılan eylemlerin bilimsel dayanaklarının olması gerektiğini söyledi. Kocaoğlu, balık çiftliklerine gösterilen tepkinin ‘istemezükçü’ mantıkta olmamasını istedi.
 
“Körfezi etkiler”
Karaburun’a kurulacak balık çiftlikleri nedeniyle İzmir Körfezi’nin de kirleneceğini ifade eden Başkan Kocaoğlu,“Körfezin yüzülebilir hale getirilmesi için çalışıyoruz. Bir taraftan Körfez’in temizliği ile ilgilenirken diğer taraftan kurulacak balık çiftlikleri Körfez çalışmaları etkileyecektir” dedi.
 
Akdeniz hamlesi için özel birim  
İzmir’in, Akdeniz kimliğini vurgulamak için çalışmalarına hız veren Büyükşehir Belediyesi, “Akdeniz Akademisi” adı altında yeni bir yapılanmaya gidiyor. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen İzmir Akdeniz Akademisi Yönetmeliği çerçevesinde, “Akdeniz Akademisi Şube Müdürlüğü’nü” hayata geçirecek. Başkan Aziz Kocaoğlu,  İzmir’i bir tasarım kenti haline getirecek çalışmaların da, bu projeyle birlikte yürütüleceğini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2012, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER