Karaburun Baraja Kavuşuyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Karaburun’da inşaa edilen Bozköy Barajı Projesi tamamlanma aşamasına geldi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ''Hizmete alacağımız tesis ile Karaburun ilçesi ve civarına yılda 1 milyon 98 bin metreküp içme suyu sağlamayı hedefliyoruz'' dedi.

Karaburun Baraja Kavuşuyor
 
Karaburun Bozköy Barajı, Ege Bölgesi’nin Küçük Menderes Havzası içerisinde, İzmir ili, Karaburun ilçesi, Bozköy Köyü’nün yaklaşık 4 km güneyinde Uzundere Çayı üzerinde yer alıyor. Temelden yüksekliği 37,5 metre olan barajın gövdesi kil çekirdekli kum çakıl dolgu tipinde inşa ediliyor. Depolama hacmi 3 milyon 653 bin m3 olan Bozköy Baraj inşaatında fiziki gerçekleşme yüzde 80’e ulaştı.
 
Şubat ayı itibariyle barajın dolusavak beton imalatları, dipsavak ve su alma yapısı betonlarının yüzde 95’i ile 5 bin metre orman rölekasyon ve 4 bin metre baraj ulaşım yolu imalatları tamamlandı. Izgara, kapak ve hidrolik ünitenin fabrika imalatları ise devam ediyor.
 
Bakan Veysel Eroğlu projeyi inşa sürecinden itibaren takip ettiğini ifade ederek “İzmir Karaburun Bozköy Barajı İkmali ile Karaburun ilçesi ve yakın yerleşim yerlerine yılda 1 milyon 98 bin m3 içme suyu sağlamayı hedefliyoruz. Karaburun yöresine bir an önce içme suyu temin edebilmek için çalışmalarımıza son hızla devam ediyoruz" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2016, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER