Kalitede Rekabet Sözü

İzmir’in Torbalı İlçesi’ndeki Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, Ayrancılar’daki inşaat firması temsilcileri, fiyat ve arsa paylarındaki rekabetin yerine ’kalitede rekabet’ kararı alarak konut kalitesinin artması için uzlaşmaya vardı.

Kalitede Rekabet Sözü
İnşaat sektöründeki kalite sorununa çözüm bulmak amacıyla Ayrancılar’da faaliyet gösteren yaklaşık 60 müteahhiti ilk kez bir araya getiren Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun, hem inşaat kalitesini üst seviyeye çekmek hem de fiyatları piyasa şatlarına dönüştürmek istediklerini dile getirdi. Olgun, "Bir zamanlar İzmir’de şirin kasaba olarak bilinen Ayrancılar şimdilerde ucuz konutun adresi haline geldi. 50-60 bin TL’ye ev satılıyor. Ucuz konutlar nedeniyle bölgede gelir düzeyi düşük bir toplum oluştu. Ama yapılacak lüks daireler en az 200-300 bin liraya satılırsa, gelir düzeyi yüksek aileler de Ayrancılar’ı tercih eder. Yoksa Ayrancılar işçi şehri Buca’ya döner. Fiyatta rekabet olmaz, kalitede rekabet olur. Daha önce beton zammına karşı tüm müteahhitler olarak bir araya geldik ve tavrımızı ortaya koyduk. Hemen fiyatlar geri çekildi. Emin olun beton fiyatları daha da düşecek. İlçemizde yeni bir beton santrali daha açılıyor. Çimento baronlarının ruhuna Fatiha okuyacağız. Beton zammında nasıl el ele verdiysek, bu sorunları da el birliğiyle çözeceğiz. Fiyat ve arsa paylarında değil kalitede yarışın" dedi.
 
Bazı müteahhitlerin yüzde 50 arsa payı karşılığında yer aldığını ve bu oran ile kar edilemeyeceğini dile getiren Abdulvahap Olgun, "Öncelikle emeğinize yazık. Ayrancılar’da zaten yüksek kat ittifakı yok. Öyle büyük siteler yapma imkanı da neredeyse bulunmuyor. Bir arsanın değeri neyse o yönde teklif verilmeli. Sırf o arsayı almak için çok üstünde bir değerde para verilmemeli. Kar olmazsa, nam olur mantığı ile iş yapmak doğru değil. Kendi aranızda yaşanan sorunlar husumete dönüşmüş durumda. Bu durum sadece arsa sahibine yarıyor. Hep kendinizden taviz veriyorsunuz. Önce arsa paylarını ardından da fiyatlarınızı düzenlerseniz, kalite kendiliğinden gelecektir" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2016, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER