Kahraman'a bir tepki de Konak'tan

İzmir’in kalbi Konak’ta 27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla düzenlenen panele katılan tiyatro oyuncuları ve akademisyenler TBMM Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın Çanakkale Savaşı’nın anlatıldığı gösteride kadın oyuncuların sahneye çıkarılmaması yönünde talimat verdiği iddialarına sert tepki gösterdi.

Kahraman'a bir tepki de Konak'tan

Konak Belediyesi 27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla 'Değişimin Aynası Tiyatro' adlı panele ev sahipliği yaptı. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen söyleşinin yöneticiliğini oyuncu Emre Canpolat üstlenirken, Tiyatro Oyuncusu ve Yazar Orhan Alkaya, Akademisyen, Şair Duygu Kankaytsın ve Yazar Semih Çelenk konuşmacı olarak yer aldı. Etkinliğin ana gündemini 18 Mart Çanakkale Zaferi kutlamaları kapsamında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) sahnelenen tiyatro oyununda kadın tiyatro sanatçıların TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın talimatıyla sahneye çıkartılmaması iddiası oluşturdu. Meclis Başkanı Kahraman’nın isteğiyle kadın oyuncuların sahneye çıkarılmamasına ilişkin iddiaya etkinliğe katılan panelistler de sert tepki gösterdi. Kahraman'ın oyuna müdahalesinin yanlış olduğu kadar, oyunda yer alan erkek oyuncular ve oyunun yönetmeninin de bu karara anında tepki vermemesinin bir o kadar talihsizlik olduğu dile getirildi.  


TİYATRODA GERİYE DÖNÜŞ VAR
Konuyla ilgili konuşan Yazar Semih Çelenk tiyatro sanatında bir döngünün yaşandığına değinerek, “Şimdi yeni bir aşamadayız ve 'muhafazakar sanat' diye bir şey duyuyoruz. Otoriter, totaliter bir hikaye belletmek isteniyor" dedi. Çelenk, oyundaki tiyatrocuları da eleştirerek, "Biz tiyatrocularda da büyük bir yabancılaşma var.  Küçük salonlar, küçük topluluklar, alt kültür grupları ve yaşantının kendisinden ve büyük seyirciden koparak biz bize olduğumuz bir alana doğru gidiyor. Tiyatroya gitme ihtiyacı duyulmuyor. Bu dönüşümde tiyatro tarafının da bu ilişkiyi kurmamasının da payı var" diye konuştu.


ANA AKIM ZAYIFLIYOR
Bir ara İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği de yapan Orhan Alkaya da tiyatronun 'hayatın aynası' lafına katılmadığını, tam tersi tiyatronun hayatı zorladığını dile getirdi. Alkaya, "Aslında konu başlığına 'tiyatronun aynasında değişim' desek daha iyi olurdu" dedi. Alkaya, son 7-8 yıldır özel tiyatroların kısıtlı imkanlarına rağmen kurum tiyatrolarından daha başarılı işlere imza atmaya başladığına dikkat çekerek, küçük tiyatroların kabul gördüğünü ve ana akımın tersine akım olduğunu söyledi. Alkaya, dünyadaki akımlardan da örnekler vererek, ana akımdaki zayıflamanın dikkat çekici olduğunu belirtti. Alkaya, basına yansıyan olayın tek kelimeyle korkunç olduğunu sözlerine ekledi. Genç akademisyen, şair Duygu Kankaytsın da konuşmasında 'Değişimin Aynası Tiyatro' konu başlığında değişim sözcüğünün kendisi için bugün ve şimdiyi karşıladığını belirterek, tiyatrodaki performans sanatına değindi.  Kankaytsın da TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın kadın sanatçıların sahnede rollerini oynamasına yasak getirmesine çok öfkelendiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2018, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER