Kadına Şiddete Dikkat Çektiler

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Foça Gençlik Kolları üyeleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında hazırladıkları "Gül Kokan Kan Kırmızı" isimli tiyatro oyunuyla Türkiye’de kadının durumuna ve kadına uygulanan şiddete dikkat çekti. Yüzlerce kişinin izlediği oyunda gençlerin performansı ayakta alkışlandı.

Kadına Şiddete Dikkat Çektiler
 
Reha Midilli Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyun günümüzde bazı kesimlerin kadını aşağılamak için kullandığı ’karı" kelimesinin kökeninin nereden geldiğini açıklayan bölümle başladı. Orta Asya Türkleri’nin ailenin direği kabul ettiği erkeği dağ, onun eşi olan kadını ise dağın tepesindeki kar olarak nitelediği oyun, skeçler halinde devam etti. Başta Özgecan Aslan ve Münevver Karabulut’un katledilmeleri olmak üzere Türkiye’de binlerce kadın cinayetinin işlendiği, son 10 yılda 14 milyon kadının reşit olmadan anne olduğu, kadın haklarının Cumhuriyet ile başladığı, ancak bugün geri götürülmeye yönelik uygulamaların görüldüğü bir süreç yaşandığı vurgusu yapıldı.
 
Emre Güney’in yazıp yönettiği, CHP’li Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, CHP Foça İlçe Başkanı Günal Biçer, CHP İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı Sinan Sarıköse, CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı Cenk Erdöne, CHP’li Foça belediye meclis üyeleri, partililer ve yüzlerce vatandaşın izlediği oyunda Işıl Acar, Aslıhan Sarı, Fadime Özdemir, Ebru Cont, Sinan Otlu, Selahatttin Aktaş, Kemal Çiftçi ve CHP Foça İlçe Gençlik Kolları Başkanı Baran Gezmiş Yıldırım rol aldı.
 
Ayakta alkışlanan oyunun sonunda CHP Foça İlçe Başkanı Günal Biçer, oyunda rol alan gençleri, annelerine, bacılarına, eşlerine sahip çıktıkları için bir kez daha alkışlattı. Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, ileri gitmenin, ancak kadının eşit yurttaş olarak hayatın her alanında yer almasıyla mümkün olabileceğini belirtip, Atatürk’ün "En büyük mirasım" dediğini belirttiği CHP’nin kadın haklarını savunmaya devam edeceğini söyledi.
 
Konuşmaların ardından oyunun yönetmeni ve oyunculara çiçek verilmesiyle program sona erdi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2016, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER