İZSU'dan Gültepe'ye Yatırım

İZSU Genel Müdürlüğü, düşük kotta olduğu için yoğun yağışlarda dere yatağına dönüşen Gültepe bölgesindeki 4 cadde için 19 kilometrelik yağmur suyu hattı döşeme çalışmalarını başlattı. Projeye göre, saniyede 21 metreküp yağmur suyu, 1.4 metre çapındaki borularla Meles Deresi’ne aktarılacak, geçmişte can kaybına da neden olan sorun ortadan kalkacak.

İZSU'dan Gültepe'ye Yatırım
İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Gültepe bölgesinde bulunan Çınartepe, Atamer, Anadolu, Trakya, Murat, Çamkule, Saygı, Ulubatlı, Yavuz Selim, Boğaziçi, Mersinli, Halkapınar ve Umurbey mahallelerini kapsayan 400 hektarlık bölgede yaşanan yağmur suyu sorununu çözmek için çalışmalara başladı. 19 kilometre uzunluğunda yağmur suyu hattı ile 11 kilometrelik atık su şebekesi imalatını kapsayan çalışmalar 26 milyon liraya mal olacak. Oluşturulacak yeni yağmur suyu hattı ile saniyede 21 metreküp yağmur suyu Gıda Çarşısı’nın olduğu bölgeden geçerek 5 adet 1 metre 40 santim çapındaki borular ile Meles Deresi’ne aktarılacak.
 
Gültepe bölgesinden gelen suların Meles Deresi’ne aktarılacağı noktadan imalat çalışmalarına başlayan İZSU Genel Müdürlüğü, Mustafa Yücel Özbilgin Bulvarı’ndan Meles Deresi’ne doğru, yerin 5.5 metre altına 1 metre 40 santim çapındaki boruları döşeme çalışmalarını yürütüyor. Gıda Çarşısı’na doğru da 4.5 metre genişliğinde betonarme yağmur suyu kanalı imalatı sürüyor. Yatırım kapsamında 6.2 kilometre uzunluğunda, genişliği 4.5 metre ile 1 metre arasında değişen betonarme yağmur suyu kanalı ile 2.6 kilometre uzunluğunda yağmur suyu ızgarası ve borulu yağmur suyu hatları yapılacak. Çalışmalar 2017 yılı Nisan ayında tamamlanacak.
 
İmalatların tamamlanması ile birlikte daha önce yağışlı havalarda yaşanan sıkıntının artık son bulacağını belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, “Bu bölgenin yağmur suyu sorununu çözmek amacıyla 2014 yılının Mayıs ayında başladığımız proje çalışmalarını aynı yıl Ağustos ayı sonunda tamamladık. Ancak yağmur sularını Meles Deresi’ne ulaştıracağımız bölgede (Umurbey Mahallesi) mülkiyet sorunlarının çözümü beklendiğinden yapım ihalesine çıkılamadı. Umurbey Mahallesi’ndeki imar uygulama çalışmalarının 2015 yılı Temmuz ayı sonu itibariyle tamamlanmasının ardından hemen ihale yapıldı. Aralık ayındaki yer tesliminden sonra Ocak ayında da imalat çalışmalarına Meles Deresi’nin olduğu bölgeden başlandı" diye konuştu.
 
Gültepe bölgesinde geçmişten gelen plansız yapılaşma nedeniyle aşırı yağışlarda Boğaziçi, Çankaya, Adem Yavuz ve Samsun caddeleri dere yatağına dönüşüyor. Geçtiğimiz yıllarda iki kez bu caddelerde şiddetli yağmur felakete neden olmuş, sel suları önüne gelen otomobili sürüklemiş, bir kişi de hayatını kaybetmişti.
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2016, 11:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER