İZSU Arıtmalarına Bakanlık Teşviği

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü tarafından Avrupa standartlarında işletilen arıtma tesisleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 7.2 milyon TL’lik ’enerji teşvik’ hakkı kazandı.

İZSU Arıtmalarına Bakanlık Teşviği
 
Kentsel yerleşimlerin en büyük çevre problemlerinden biri olan evsel atık sular için ileri biyolojik atık su arıtma tesisleri kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2010 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmelik kapsamında, çevre iznine sahip ve yıl içinde çevre cezası almamış atık su arıtma tesislerine verilen enerji teşviğini almaya 2015 yılında da hak kazandı. Bakanlık 7 milyon 262 bin lira tutarında enerji teşvik bedelini İZSU’nun hesabına aktardı.
 
Atık su arıtma tesislerinin personel, elektrik, malzeme-hizmet alımı, müteahhitlik hizmetleri ve yapım giderleriyle birlikte yıllık işletme giderlerinin oldukça yüksek olduğunu belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, "Arıtma tesislerini işletmek için ciddi bütçeler ayırıyoruz. Örneğin 2015 yılında tesislerin elektrik enerjisi için harcadığımız para 22 milyon lira. Buna karşılık 2010 – 2015 döneminde Bakanlık’tan toplam 20 milyon liralık enerji teşviği aldık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre iznine sahip ve yıl içerisinde çevre cezası almamış atık su arıtma tesislerine, elektrik faturalarının uygun görülen bir miktarını, geri ödeme olarak, atık su altyapı tesisleri yönetimlerine ödüyor. Düzenli olarak bu teşviği alıyor olmak, işletme ve arıtma kalitesiyle Türkiye&rsquo ;ye örnek olan idaremiz için gurur kaynağı" dedi.
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2016, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER