İzmir'in Tarihi Projesine İtiraz

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ikinci kez yaptığı opera binası ihalesi sonucuna, kaybeden firmalar Kamu İhale Kurumu'na (KİK) yaptıkları başvuruyla itiraz etti.

İzmir'in Tarihi Projesine İtiraz

Büyükşehir Belediyesi'nin Aralık 2016 tarihinde yaptığı, ancak geçerli teklif olmadığı gerekçesiyle iptal edilen ilk ihalesinin ardından nisan ayında yapılan ve mayıs ayında sonuçlanan ikinci ihalesinin sonucuna itiraz edildi. Yenigün A.Ş. ve Deda Perde Sistemleri Şirketi Konsorsiyumu'nun 379 milyon 600 bin TL, Ermit Ltd. Şti. ve Mapavri A.Ş. Konsorsiyumu'nun 337 milyon TL, Taca A.Ş. ve A-Grup Ltd. Şti. Konsorsiyumu'nun 327 milyon 490 bin TL teklif verdiği ihaleyi, 429 milyon TL teklif veren Çağdan A.Ş. ve Wagner -Bıro Austria Stage Systems AG Konsorsiyumu kazandı. Diğer firmalar iş deneyim belgelerindeki eksikler olduğu gerekçeleriyle elendi. Yenigün A.Ş ve Taca A.Ş. Büyükşehir Belediyesi ihale komisyonu kararına itiraz etti. Komisyon itirazı reddetti.

Opera binası ihalesiyel ilgili son gelişme ise Ramazan Bayramı öncesi yaşandı. İhaleyi kaybeden Yenigün inşaat ve Deda Perde Sis. İnşat Ltd. Şti Konsorsiyumu ile Ermit Ltd. Şti ve Mapavri A.Ş. Konsorsiyumu, Kamu İhale Kurumu'na yaptıkları başvuruyla ihale sonucuna itiraz etti. KİK, Ramazan Bayramı sonrası yapağı toplantılarında itirazları değerlendirecek. İtirazler reddedilerse Büyükşehir Belediyesi ihaleyi kazanan konsorsiyumu sözleşme imzalamaya davet edecek. İhalede düzeltme kararı verilirse konu yeniden Büyükşehir Belediyesi İhale Komisyonu'nda görüşelecek. İptal edilerse yeni bir ihale yapılacak.

Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait Karşıyaka'daki arazide yapılacak opera binası, Cumhuriyet tarihinde, opera sanatına özel olarak inşa edilen ilk tesis olacak. Ulusal mimari yarışma yöntemi ile elde edilen proje kapsamında, 1435 kullanıcı kapasiteli ana salon ve sahnesi, 437 seyirci kapasiteli küçük salon ve sahnesi ile prova salonları, opera bölümü, bale bölümü bulunuyor. 73 bin 800 metrekarelik inşaat alanına sahip olan tesiste 350 seyirci kapasiteli avlu - açık performans alanı, atölyeler ve depolar, ana hizmet birimleri, idare bölümü, genel tesisler, teknik merkez ve 525 araçlık otopark yer alıyor. Opera binası, başta sahne tasarımı olmak üzere teknik donanım anlamında Avrupa'daki örnekleri arasında öne çıkacak. Fuayesinde kitapçı, opera dükkanı, bistro ve bilet gişesi yer alacak. Fuayenin önünden geçen yol üzerinde otopark, toplu taşım durağı, araba ve taksi cepleri düzenlendi. Denize bakan meydan ve caddeden iki ayrı girişi bulunuyor. Opera binasının ayrıca tramvay hattı bağlantısı da olacak. Opera binası sadece temsil günleri değil, günün her saati aktif kullanılacak şekilde tasarlandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2017, 12:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER