İzmir'in İçme Suyu 'Yüzde 100' Temiz

İzmir’in İçme Suyu “Yüzde 100” Temiz…İZSU’dan yapılan bu açıklama, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne atanan Dr. Bediha Türkyılmaz’ın geçtiğimiz gün sarf ettiği; ‘‘Suyumuz %80 temiz’’ sözlerine yanıt niteliğinde…

 

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün İzmir’in suyuna yönelik “Yüzde 80 oranında temiz” değerlendirmesine yanıt veren İZSU Genel Müdürlüğü, İzmir’in içme suyunun yüzde 100’ünün İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik standartlarına göre uygun içilebilir su kalitesinde olduğunu açıkladı.
İzmir halkına sunulan içme ve kullanma suyunun kalitesinin, Sağlık Bakanlığı mevzuatı gereği İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kontrollerinin dışında 2000 yılından beri İl Sağlık Müdürlüğü tarafından da kontrol edildiğini hatırlatan İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri; tüm kaynak noktalarının sürekli denetlendiğini kaydetti.
Arıtma sistemlerinin son teknoloji olduğu hatırlatılan açıklamada suyumuzun A1 yani; basit fiziksel arıtma ve dezenfeksiyon ile içilebilir su kalitesinde olduğu belirtildi.
Ayrıca kuyulardan temin edilen içme ve kullanma suyunun, Çullu- Menemen ve Halkapınar’da bulunan 3 adet arsenik arıtma tesisinde arıtıldıktan sonra şebekeye verildiği kaydedilen açıklamada tüm şebekenin sürekli yenilendiğinin de altı çizildi.
Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2012, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER