İzmir'de Uluslararası Tiyatro Coşkusu

Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri, Kültürpark’ta ünlü Hollandalı Sokak Tiyatrosu Topluluğu’nun gösterisi ile başladı. 40 metre yüksekliğindeki kürenin içinde ve üzerinde birbirinden değişik kostümlerle sirk tekniği kullanarak gösteri yapan tiyatrocular, vinç yardımıyla gökyüzünden izleyicilerin arasına da süzüldü.

İzmir'de Uluslararası Tiyatro Coşkusu
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Dokuz Eylül Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları, İzmir Devlet Opera ve Balesi işbirliğiyle hazırlanan 34. Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri, renkli başladı. Kültürpark’taki açılışa ünlü Hollandalı Sokak Tiyatrosu Grubu Close Act’in "Globe" isimli gösterisi damgasını vurdu. Grubun 40 metre yüksekliğindeki küre üzerindeki renkli gösterisi İzmirlileri büyüledi. Işık oyunları, dumanlar ve renkli kostümlerle gökyüzünden süzülen Hollandalı tiyatrocuların sirk tekniğini uygulayarak yaptıkları gösteri büyük beğeni topladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da açılışa katılarak gösteriyi izledi.
 
Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri, bu yıl "Her şeye rağmen tiyatro" sloganı ile 9 Nisan 2016 tarihine kadar sürecek. Hollanda, Norveç, İtalya, Kanada, Çekoslovakya, Avusturya, İspanya olmak üzere 7 yabancı tiyatro grubu ile 19 ulusal ve 8 yerel tiyatro grubunun oyunlarını sergileyeceği tiyatro günleri, İzmir’de bir festival havası yaratacak. 34 oyunun sahneleneceği Tiyatro Günleri kapsamında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Tasarımı öğrencilerinin hazırladığı ’34. Dekor Eskiz Maket Sergisi, İzmir Sanat’ta 9 Nisan tarihine kadar gezilebilecek.
 
ATÖLYE ÇALIŞMASI YAPILACAK
 
34. Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri kapsamında, 29-30-31 Mart ile 1-2-3 Nisan günlerinde Tarihi Havagazı Fabrikası’nda dünyaca ünlü oyuncu, yönetmen ve eğitimci Alessandro Fabrizi’nin atölye çalışması olacak. İzmir’deki profesyonel tiyatro topluluklarının oyuncuları ile lisans ve lisansüstü oyunculuk eğitimi alan öğrencilere yönelik olacak program ücretsiz gerçekleştirilecek.
 
ÇOCUK OYUNLARI ÜCRETSİZ
 
Tiyatro günleri kapsamında çocuklar da unutulmadı. Kültürpark Gençlik Tiyatrosu’nda 2 Nisan’da Norveçli tiyatro grubu "Toddlers Room", 9 Nisan’da ise İtalyalı tiyatro grubu "Tranquilli" isimli oyunlarını minik tiyatroseverler için sahneleyecek. Çocuk oyunları ücretsiz olacak.
 
TİYATRO SOKAĞA TAŞACAK
 
Tiyatro günleri kapsamında Alsancak Dominik Caddesi, Bornova Küçükpark, Buca Forbes, Karşıyaka Çarşı, Kıbrıs Şehitleri Parkı, Kemeraltı girişi, Konak Sevgi Yolu, Bornova Metro, F.Altay Metro, Gündoğdu Meydanı, Bostanlı Rekreasyon Alanı ve Hasanağa Çay Bahçesi’nde açık alan tiyatro, kukla ve pandomim gösterileri olacak.
 
İZMİRLİ GRUPLARININ OYUNLARI ÜCRETSİZ
 
İzmir’deki bu oyunlar, İzmir Sanat, İsmet İnönü Sanat Merkezi, Sabancı Kültür Merkezi, Kültürpark Gençlik Tiyatrosu, Karşıyaka Hikmet Şimşek Sahnesi, Tepekule Kongre Merkezi, İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi ile Narlıdere Güzel Sanatlar Fakültesi Özdemir Nutku Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluşacak. Festival kapsamında, ulusal ve uluslararası oyunların bilet fiyatları tam 10 TL olarak belirlendi.
 
Programla ilgili detaylı bilgi www.izmir.bel.tr, www.izmir.bel.tr/kultursanat adresinden alınabilecek.
Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2016, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER