İzmir'de Tarım ve Hayvancılık Buluşması

İzmir’de, 11-14 Şubat tarihleri arasında düzenlenen 11. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı yoğun katılımla gerçekleşti. 450 stantta 1400 markanın yer aldığı fuarı, Türkiye’nin dört bir köşesinden 2 bine yakın otobüs organizasyonu ile yaklaşık 250 bin kişi ziyaret etti.

İzmir'de Tarım ve Hayvancılık Buluşması
 
Orion Fuarcılık ev sahipliğinde düzenlenen 11. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, sektörün İzmir’deki buluşma noktası oldu. Dört gün süren fuar boyunca katılımcılar tarım ve hayvancılık alanındaki en son gelişmeleri ve yenilikleri ziyaretçilere sunma fırsatı yakaladı. Uluslararası ölçekte en büyük fuar olma özelliğini taşıyan İzmir Tarım Fuarı’nda oluşturulan ikili görüşme odaları ile yeni iş bağlantıları kurmak yolunda önemli köprüler atıldı. Fuarın onur konuğu ülkesi olarak yer alan Kosova başta olmak üzere Makedonya, Sırbistan-Karadağ gibi Balkan ülkeleri ile ilk defa bir Tarım Fuarı içinde 1. Türk Balkan Ortak Tarım Buluşması yapıldı. Buluşmadan memnun ayrılan ülkeler seneye aynı toplantının Kosova’da yapılmasını talep etti.
 
250 BİN ZİYARETÇİ
 
54 ülkenin katıldığı İzmir Tarım Fuarı’nı 250 bin kişinin ziyaret ettiği belirtildi. Türkiye’nin her coğrafyasından Fuar İzmir Alanı’na 2 bine yakın otobüs organizasyonu yapıldı. Özellikle hafta sonu fuar alanı önünde uzun araç kuyrukları oluştu.
 
TARIM MAKİNELERİ İLGİ GÖRDÜ
 
Traktör ve en son teknoloji tarım makinelerinin tanıtıldığı B holünde dev makineler göz doldurdu. Yüzde yüz Türk sermayeli markaların ve ithal traktörlerin yer aldığı alanda çiftçiler hem bütçelerine hem de aradıkları özelliklere uygun makinelere ulaşma imkânı buldu.
 
İlk defa bu yıl oluşturulan Arı Sokağı ile Türkiye’nin 81 ilinde yer alan arı üretici birlikleri davet edildi. Fuarın en tatlı sokağında sadece arı ve arıcılık malzemeleri tanıtılmadı. Sektörün sorunları da “Arıcılık Sektörü Konuşuyor 2" ile masaya yatırıldı. Fuarın A4 nolu holde özel yaptırılan padoklarında yer alan büyük ve küçük baş hayvanlar herkesin sevgilisi oldu. Altın Çan’ın sahibi olan Damla güzelliği ve verimliliği ile herkesi kendine hayran bıraktı.
 
KÜÇÜKBAŞLARIN MÜCADELESİ
 
Fuarda sergilenen son teknolojiler kadar İzmir Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin düzenlediği iddialı yarışmalar da organizasyona renk kattı. Fuar yüksek verim kabiliyetleri ile dikkat çeken koyun ve keçi ırklarının kıyasıya yarışına sahne oldu. Osmanlı padişahlarının koyunu olarak nam salan Sakız koyunu kategorisinde Mehmet Doğan Alukan, Tahirova koyunu kategorisinde Reşit Aktuğ, Saanen keçisinde Necdet Güven, Maltız keçisinde Önder Baş ve kıvırcık koyununda ise Mehmet Çakmak birinci oldu. Kadın yetiştiriciler ise sağım becerileri ile kıyasıya mücadele etti. En kısa sürede en fazla sütü sağmak için ter döken yarışmacılardan Sevcan Çam 90 saniyede 2.5 litre süt sağarak rakiplerini geride bıraktı.
 
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2016, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER