İzmir'de Şehircilik Çalıştayı Yapılacak

Atatürk’ün 135’inci doğum yıldönümü onuruna İzmir’i Sevenler Platformu tarafından düzenlenen Planlı Şehircilik Tasarım ve Yenileme Çalıştayı’nda sektör temsilcileri bir araya gelecek.

İzmir'de Şehircilik Çalıştayı Yapılacak
 
16 Kasım Çarşamba günü Ege İhracatçı Birlikleri Konferans Salonu’nda, 09.30-18.00 saatleri arasında düzenlenecek etkinlik; ana sponsor AKG Gaz Beton ve İzka İnşaat ile Erdil İnşaat Grubu’nun destekleri ile gerçekleştirilecek. Teknik Danışmanlığını Yüksek Mimar Dr. Hüsamettin Özkaymakçı’nın yaptığı çalıştay kapsamında tüm zamanların en başarılı şehir tasarımcılarına ve uygulamacılarına, Dr. Behçet Uz Planlı Şehirleşmeye Katkı Üstün Hizmet Ödülü de verilecek.
 
Çalıştayın koordinatörü ve Hisdaş Firması Yönetim Kurulu Üyesi Cevat Maruflu, günümüz kent yaşamında kentsel yenileme süreçlerinin öneminin her geçen gün arttığını ve yenileme süreçlerinin de mutlaka toplumun ihtiyaçlarına cevap veren, geniş sosyal alanlar, yeşil alanlar ve yolları da gözeterek gerçekleştirilmesi gerektiğini dile getirdi.
 
Maruflu, Cumhuriyet Türkiye’sinde yıkılmış ve yakılmış kentlerimizin yeniden tasarımında ve yaratılmasında Mustafa Kemal Atatürk’ün de önder ve lider olmuş bir değerimiz olduğunu vurguladı.
 
KİMLER KATILACAK?
 
Programın ilk oturumunda Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Çevre Şehircilik İzmir İl Müdürü Selahattin Varan, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, geçmiş dönem Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak ve İzmir Ticaret Odası Meclis üyesi ve BATUDER Başkanı Akın Kazançoğlu da yer alarak, ’Kentsel yenileme kavramı ile merkezi yönetim ve yerel yönetimler ilişkisi’ konulu oturumda görüşlerini sunacaklar.
 
Öğleden sonra ise Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Sevgi Molva, Mimar Şükrü Kocagöz ve AKG Gazbeton Grubu Genel Müdür Yardımcısı Sırrı Güvenç, İzmir Kentsel Yenileme Planlaması ve Aktörlerikonusu ile ilgili sunumu gerçekleştirecek.
 
’Kentsel yenileme kapsamında planlama,tasarım ve vizyon’ başlıklı oturum, Mimar ve Kent Plancısı Prof. Dr. Tayfun Taner, Prof. Dr. Özlem Erdoğdu Erkarslan, Yüksek Mimar Dr. Hüsamettin Özkaymakcı, Prof. Dr. Ayhan Usta tarafından gerçekleştirilecek.
 
Çalıştayın genel değerlendirilmesinin yapılacağı son oturuma ise AKG Gazbeton İşletmeleri Genel Müdürü Ali Şükrü Kahyaoğlu, Prof. Dr. Tayfun Taner, Prof. Dr. Ayhan Usta, Akın Kazançoğlu, duayen mimar Orhan Erdil ve Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur katılacak.
Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2016, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER