İzmir'de Roman Şurası

İzmir Susuzlu Otel’de AB Sivil Düşün Programı hibe desteği ile İzmir Roman Kalkındırma Derneği öncülüğünde il ve ilçelerdeki 30’un üzerindeki Roman derneğinin katılımı ile mini bir şura düzenledi.

İzmir'de Roman Şurası
Şura’ya CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu da katıldı. Purçu, dernek temsilcelirin sorunları dinledi, onların önerilerini aldı. Purçu, "Roman Derneği Temsilcileri Suriye Mülteci sorununun Romanların yaşamsal sorunlarının önüne geçtiğini anlattı. Bizimle başta kaymakamlık olmak üzere hiç bir kurum ilgilenmiyor" dedi. Çalıştayın Modetörlüğünü yapan İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır, "100 yıl sonra romanlardan bir milletvekili çıkmış. Elbette ki işi zor. İhitiyaçlara cevap veremediğini görüyorum. Bize bir milletvekili daha lazım. Bölgesel anlamda her partiden vekillerimiz olmalı" dedi.
 
CHP’li Roman milletvekili Purçu 92 yıl sonra meclise ilk şeçilen roman milletvekili olduğunu ve üzerinde bu konuda büyük bir yük olduğunu belirterek, "Ben sadece kendi sorunlarımız için değil tüm Türkiyenin sorunlarınla ilgileniyorum. Ben ülkedeki herkesin milletvekiliyim. Benim performansım sadece işe alınan sayısı ile ölçülmemeli. Ben Türkiye için çalışıyorum. Romanlarlar ilgili meclis araştırması yapılması önergem mecliste red edildi. Eğer Romanlar yeterli desteği verseydi belki de bu gün çadırlarda romanlar ölmeyecekti. Siz de sahaya çıkın. İzmir Valisine sorunlarımız için gittiğimde yanımda 4 AKP’li bir tane CHP’li yönetici vardı. Ben herkes için çalışıyorum"dedi.
Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2016, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER