İzmir'de Protesto Eylemi

Gezi Olaylarının 2’nci yıldönümünde İzmir’de de protesto eylemleri yapıldı. Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan kortejin önünde sessizce yürürken, Gezi olaylarında hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek söylendi. Toplanan kalabalıkta okunan isimlere ’Burada’ diye karşılık verdi. 

Gezi Olaylarının 2’nci yıldönümü için protesto eylemine katılan siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve çeşitli dernek üyeleri Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Kortejin oluşturulmasıyla da eylemci grup, Gündoğdu Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Protestoya CHP Milletvekili, Mustafa Moroğlu, Musa Çam, Alattin Yüksel, Hülya Güven destek verdi. HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de Üçkuyular’dan itibaren pedal çevirdiği bisikletli grupla protestoya katıldı. Grubun yürümeye başlamasıyla birlikte Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, grubun en önünde sessizce yürüdü. Grup çeşitli sloganlar atarak tepkilerini gösterdi. Bu sırada gezi olaylarında hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek sayıldı. Grup da isimlerin sayılmasına ’Burada’ sözüyle karşılık verdi.
 
Yaklaşık 5 bin kişinin Gündoğdu Meydanı’nda toplanmasıyla konuşmalara geçildi. Protestoya katılan gruplar adına konuşma yapan Hazal Beytaş, "İnsanlar ve köpekler ve kuşlar ve ağaçlar itiraz ettiler 27 Mayıs 2013’de. Sermayenin, yaşam alanlarımızdan elini çekmesini istediler. Doğanın, yaşamın, insanın ve emeğin düşmanı AKP İktidarı saldırdı, insanlar direndiler. Eylemler, hükümet ve devlet karşıtı söylemlerle dönüştü. İnsanlar sokakları doldurdu, İstanbul’dan yayılan itiraz ve özgürlük rüzgarları, hızla diğer illerde karşılık buldu. Şehirlerimizden büyüyüp, Brezilya’nın itirazını ateşledi, tüm dünyanın tarihine not düştü.
 
Aylarca süren ve tüm illerimizde gerçekleşen sürekli protesto eylemlerinde, AKP’nin ve elinde tuttuğu devletin zor gücüyle saldırısı sonucu gençlerimiz katledildi, yaralandı, sakatlandı. Gözaltılar, binlerle ifade edilir oldu. Her yok edilen çocuğumuzun karşılığında, insanlar daha sıkı sarıldılar mücadeleye. İşçiler, memurlar, öğrenciler, gündüz işyerlerinde ve okullarında mücadeleyi devam ettirirken, çadırlarda kalabilen yoldaşları da yine o alanları savundular. Kendi literatürünü, karikatürünü, şarkısını, sokak yazılarını ve sloganlarını üreten, Kendi mizah birliğini yaratan, Hem bu coğrafyada hem de dünyanın çeşitli coğrafyalarında umudu körükleyen, cesaret sözcüğünü somutlaştıran, ete-kemiğe büründüren, Her milliyetten, dinden, mezhepten, cinsiyetten, yaştan, meslekten direnişçiyi bir potada eriten, komün pratiğini ve barikatlarla yaratılan alanlarımızı yaşama geçiren, gözaltına alınanların, isimlerini yüksek sesle söyleyerek, devletin ’Kayıplar’ gerçeğini halk kalkışmasına selam olsun. Yaralanan, sakat kalan, devlet şiddeti gören yol arkadaşlarımıza selam olsun.
 
İzmir kalkışmasında, fiilen ’Gündoğdu’ özgürlük ve demokrasi meydanı adını verdiğimiz bu alanın, resmen bu ada kavuşmasının takipçisi olacağız" diye konuştu. Konuşmaların ardından bir müzik grubu konser verdi.
Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2015, 21:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER