İzmir'de Öldürülen Kadınlar Anıldı

Türkiye’de son bir yılda cinayete kurban giden 315 kadın, Konak Belediyesi’nce İzmir Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde anıldı. İzmirli kadınlar öldürülen kadınlar için üzüntülerini, denize attıkları karanfillerle dile getirdi.

İzmir'de Öldürülen Kadınlar Anıldı
 
İzmir’de, Konak Belediyesi’nce düzenlenen etkinlik kapsamında genç, yaşlı, çalışan çalışmayan, anne olan olmayan yüzlerce kadın, Alsancak semtindeki Gündoğu Meydanı’nda buluşarak özgürlük, eşitlik ve emek uğruna öldürülen ya da erkek terörüne kurban edilen hemcinslerini andı. CHP’li Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın da yer aldığı etkinlikte mor fularları ve ellerindeki kırmızı karanfillerle hayattın her alanında olduğu gibi Gündoğdu Meydanı’na da renk katan kadınlar, öldürülen kadınlar için denize karanfil attı.
 
KADIN YAZARLARDAN 8 MART BİLDİRİSİ
 
Konak Belediyesi Kadın, Sosyal Politikalar ve Projeler Müdürlüğü’nce organize edilen anma etkinliğine katılanlar, son bir yıl içinde cinayete kurban giden kadınların isimlerinin yanı sıra ’Kadınları değil, cinayetleri önleyin’, ’Öldüren sevgi istemiyoruz’, ’Eşitlik yoksa adalet yok’ yazılı dövizler taşıdı. Etkinlikte Kadın Yazarlar Derneği İzmir Sözcüsü Sevim Korkmaz Dinç’in kaleme aldığı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Bildirisi okundu. Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün ilk kez 1921 yılında ’Kadınlar Günü’ olarak kutlanmaya başlandığının vurgulandığı bildiride, “Bugün 8 Mart… Kadınların uğradıkları tecavüze, ölümlere, işsizliğe, esnek çalışmaya, kızların küçük yaşlarda evlendirilmesine, savaşa karşı mücadele etme günü. Bugün 8 Mart… Önümüzde ’barış’ isteğimizi daha gür seslendirme görevi duruyor. Erkek ve devlet şiddetine, kadın ölümlerine, eşitsizliklere bir kez daha ’hayır’ diyoruz. İsyanımızı bir kez daha haykırıyoruz. İnadına isyan, inadına özgürlük. Yaşasın barış, yaşasın aşk ve özgürlük, yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü" ifadeleri yer aldı.
 
"EŞİTLİK MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR"
 
Bildirinin okunmasının ardından söz alan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, "Kız kardeşlerim" diyerek seslendiği kadınların yanı sıra destek için alana gelen erkeklerin de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Konak Belediyesi olarak geçen yıl aynı alanda kadın cinayetlerine dikkat çekmek için ’Geleceğimizi örüyoruz’ sloganıyla bir anıt duvar ördüklerini hatırlatan Pekdaş, "2008 yılından 2015 yılına kadar cinayetlere kurban giden bin 169 kadının adını bu duvara asmıştık. Ne yazık ki bir yıl içinde 315 kadını daha kaybettik. Bu gün 8 Mart’ta bir kadın daha öldürüldü. Sayılar ne yazık ki durmuyor. Biz artık kaybettiğimiz kadınları rakamlar olarak değil, isimler olarak içimizde yaşatmak ve unutmadığımızı göstermek istiyoruz. Onların anıları önünde saygıyla eğilmek ve onların ölümlerinin bu ülke için boşuna olmadığını göstermek istedik. Eşitlik mücadelemiz, birey olma mücadelemiz, eşit işe eşit ücret, işsizliğe karşı mücadelemiz devam ediyor. Kadın cinayetlerine ’Dur’ diyoruz. 8 Mart’ları şenliklerle anacağımız günler gelsin istiyoruz" dedi.
 
ÖLDÜRÜLEN 315 KADIN ANILDI
 
Konuşmaların ardından Ocak 2015’ten 8 Mart 2016 tarihine kadar geçen sürede cinayetlere kurban giden 315 kadın için anma töreni yapıldı. Kadına yönelik şiddetin en acı belgesi olan öldürülen kadınların isimleri alandaki anıt kütüğe çakıldı. Başkan Pekdaş da Aralık 2015’te eski eşi tarafından öldürülen Sultan Sarı’nın adının yer aldığı plakayı kütüğe çaktı. Cinayete kurban giden kadınların isimleriyle dolan kütük, kadına yönelik şiddetin boyutlarını da bir kez daha gözler önüne serdi. Anma töreni yitip giden canların anısını Ege’nin sularında ölümsüzlüğe taşımak adına denize çelenk bırakılmasıyla son buldu. Törende Başkan Pekdaş’a Aktivist Sanatçılar Birliği adına Selma Sonat plaket armağan ederken, anma etkinliğine destek veren Türkiye Motosiklet Kulübü Derneği üyeleri de çiçek sundu.
Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER