İzmir'de Ödül Gecesi

İhracatın en iyileri, İzmir'de düzenlenen gecede bir araya geldi.

Ege Bölgesi’nde sektörlerinde en fazla ihracat yapan firmalar ödüllendirildiği “İhracatın Yükselen Yıldızları Ödül Töreni” İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleşti.
 
Törene Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ve çok sayıda oda ve borsa başkanı katıldı.
 
"DAHA FAZLA SINI İSTİYORUZ"
 
Toplantıda konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Türkiye ekonomisinin yüz akı ihracatçılarımız ülkemizi her yerde başarıyla temsil ediyor. Ama biz daha fazlasını istiyoruz. Daha fazla ihracat, daha fazla büyüme istiyoruz. Ülkemizin küresel ekonomideki başarısı girişimcilerin başarısına bağlı. Biz yeni Türkiye markasını ne kadar duyurursak o kadar başarılı oluruz. Biz ülkemize ihracatçılarımıza güveniyoruz. Durmak yok üretmeye devam edeceğiz" dedi.
 
"EKONOMİ GELİŞİRSE TERÖR KALMAZ"
 
Ekonomi Bakanı Elitaş ise, "Son dönemde zor günlerden geçiyoruz. Kısa süre içinde ülkemizin çeşitli yerinde alçakça saldırılara uğradık. Bunları unutmamız ya da hoş görmemiz mümkün değil. Bu akan kanın hesabını soracağız. Korkakça saldırılarda kaybettiklerimizin isimlerine baktıkça yüreğimiz yanıyor. Ülkemiz kalkındıkça ekonomi güçlendikçe ihracat arttıkça ne terör kalacak ne de başka sorunlar. Bu noktada siz işadamlarına çok iş düşüyor" diye konuştu. 
 
"YÜZDE 13'LÜK DÜŞÜŞ İZMİR'İN POTANSİYELİ YANSITMIYOR"
 
Konuşmasında Türkiye'deki riskleri, İzmir ihracatındaki düşüşe ve gelecekteki politikalara değinen Bakan Elitaş, "İzmir bir fırsatlar şehridir. Hayallerin ticarete dönüştüğü bir yerdir. Türkiye'nin dışa açılan penceresi olmuştur. Dünyanın her yerinden incir, üzüm almak için gelen firmalar artık otomobil, tekstil, beyaz eşya, sanayi ürünleri alıyor. Umarım bu başarılara önümüzdeki dönemde yenileri eklenecektir. Ege'nin incisi İzmir bugün de hala başarılı olduğunu ihracat rakamlarıyla gösteriyor. İzmir 2015 yılında ihracatımızın yüzde 6'sını gerçekleştirmiştir. Türkiye'de ve dünyada yaşanan sıkıntılar nedeniyle İzmir ihracatı geçen sene yüzde 13 azaldı. Bu düşüş sizin potansiyelinizi asla yansıtmıyor. 2016'da size yakışan rakamlara ulaşacağız. 2016'da küresel risklerin azalması ve reformların yerine gelmesiyle ihracat rakamlarımız daha da artacaktır. Bizler Ekonomi Bakanlığı olarak her zaman yanınızda olacağız" dedi.
 
Konuşmalar sonrası Bakan Mustafa Elitaş, Vali Toprak, Başkan Aziz Kocaoğlu, Mehmet Büyükekşi ve Sabri Ünlütürk, bölgede en fazla ihracat yapan alanında başarı sağlayan toplam 56 firmaya ödüllerini verdi.  Ege İhracatı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk ayrıca, Türkiye İnovasyon Haftası’na verdiği desteklerden ötürü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür plaketi sundu.
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER