İzmir'de 19 Mayıs: Devlet Okulda, Belediyeler Alanlarda!

Alper Ayhan'ın açtığı dava ile ilgili Danıştay'da verilen kararı yeni yönetmelik ile bypass eden Milli Eğitim Bakanlığı'nın kararına göre İzmir'de kutlamalar okul bahçelerinde yapılacak.

İzmir'de 19 Mayıs: Devlet Okulda, Belediyeler Alanlarda!

anıştay 10. Dairesi'nin, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarının Ankara dışındaki illerde sadece okullarda öğrencilerle kutlanmasını öngören genelgesinin yürütmesini durdurmasıyla ilgili karar vermesinin ardından bu yılki kutlamalar değişmeyecek. Bilgisayar Programcısı Alper Ayhan'ın açtığı dava ile ilgili Danıştay'da verilen kararı yeni yönetmelik ile by-pass eden Milli Eğitim Bakanlığı'nın kararına göre İzmir'de kutlamalar okul bahçelerinde yapılacak.

Yeni uygulamaya göre meydanlarda kutlanan bayram her ilçede bir okul bahçesine alındı. Atatürk Anıtı'na tüm kurumların bıraktığı çelenk koyma uygulaması da kaldırılırken yetki sadece Gençlik ve Spor Bakanlığı'na verildi. İllerde bu işlemi gençlik spor il müdürlükleri, ilçelerde ise ilçe müdürlükleri yapacak. Bunun dışında kaymakamlık, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve odalar çelenk koyamayacak. İlçelerde kaymakamlıklar tarafından hazırlanan ve ilgili kurumlara gönderilen programların tamamına ise "Diğer kurum ve kuruluşlar çelenk sunmayacaklardır" uyarısı yazıldı.
 
Yeni genelge kapsamında İzmir Valiliği kutlama programını hazırladı. 19 Mayıs Cumartesi günü sabah saat 08:00'de Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Çelengi sunulacak. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın eşliğinde bayrakların, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Sporcuları tarafından göndere çekilmesinin ardından çelenk sunma işlemi sona erecek.
 
Meydanda yapılan kısa programın ardından valilik İzmir Atatürk Lisesi'nde kutlamayı devam ettirme kararı aldı. Saat 09:00'da bando eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacak program Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan’ın konuşması ile devam edecek. Bakan Suat Kılıç'ın mesajının okunmasının ardından gençlik adına konuşma yapılacak ve şiir okunacak. Yine okulda bando eşliğinde gençlik marşı okunacak ve halk oyunları gösterileri başlayacak. Törende Ege Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü öğrencileri halk oyunları sunarken Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Milli Takım sporcuları trampolin gösterisi yapacak. Ardından uluslararası alanda başarılı olmuş İzmirli sporcuların tanıtımı yapılırken ödüller verilecek.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2012, 18:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER