İzmir Yine Şaşırtacak!

SONAR Araştırma Şirketi sahibi Hakan Bayrakçı, yaptıkları son anketi ilk kez Ben TV’ye açıkladı. Türkiye genelinde AK Parti’nin 276 milletvekili çıkarmasının zor olduğunu belirten Bayrakçı, anketten İzmir ile ilgili de çarpıcı sonuçların çıktığını söyledi.

GAMZE KURT/BENTV

Son 3 seçimde bir rekor kırarak yaptıkları anketlerde seçim sonuçlarını büyük ölçüde yakalayan Araştırma Şirketi SONAR, yeni bir anket çalışmasına daha imza attı. 26 ilde yapılan ve 3 bin kişinin katıldığı anketin sonuçlarını ilk kez ve sadece Ben TV’ye açıklayan SONAR’ın sahibi Hakan Bayrakçı, özellikle İzmir’in kendisini çok şaşırttığını söyledi.
 
İzmir beni çok şaşırttı
 
Bayrakçı, “İzmir’e biraz şaşırdım çünkü ben MHP ve HDP’nin Türkiye genelinde büyük bir patlama yapacağını, CHP’nin ise oylarını koruyacağını düşünüyordum. Ancak İzmir’de CHP’de artış var. AK Parti’de ise ciddi bir kayıp var. Aslında AK Parti’de birçok yerde kayıp var. Ama MHP’de de önemli bir artış var. Ben 3-4 ay önce MHP 17-18’in altında almaz diyordum. O devam ediyor gibi gözüküyor. Ama Türkiye genelinde CHP’de de ufak tefek artışlar olacak” diye konuştu. 
 
400 için Allah rahmet eylesin
 
AK Parti’nin 276 milletvekili çıkarmasının zor olduğunu belirten Bayrakçı, “Bakalım AK Parti 276 milletvekilini yakalayabilecek mi? Bu yüzdelerin milletvekillerine nasıl dağılabileceğini hesaplayacağız. Biraz zor görünüyor 276. Erdoğan’ın çağrısı olan 400 vekil çoktan sizlere ömür zaten. 367 Anayasa’yı değiştirme sayısıdır, 330’u geçerse herhangi bir konuda referanduma götürebilir. 330 bile zor. Şimdi iş kaldı 276 milletvekiline. 276 milletvekili demek bir partinin tek başına iktidar olması demek. 276’yı bulamazsanız iktidara gelemezsiniz, koalisyon ortağı ararsınız. Değil 400, 276 bile zor” dedi.
 
HDP iki bölgeden birer vekil çıkarabilir
 
İzmir’de farklı bir seçimin yaşanacağını belirten Bayrakçı, “İzmir’de çok farklı bir CHP çıkacak. Yüksek bir CHP çıkacak, ondan eminim. Bunu da ilk defa sizde söylemiş oluyorum, CHP İzmir’de yüzde 50’yi rahat geçer. Ben her yerde MHP ve HDP’nin fazla yükselip, CHP’nin az yükseleceğini düşünüyordum. Birçok ilde de bu dediğim oluyor. Ama İzmir öyle değil. İzmir’de CHP çok yükselişe geçiyor. Diğer metropollere de bakacak olursak Ankara’yı henüz görmedim ama İstanbul’da CHP’nin oyları beklediğimden fazla gibi. Bu arada İstanbul’da MHP ve HDP’nin yükselişi daha çok, CHP’ye oranla. HDP de iki bölgeden birer tane milletvekili çıkarabilir İzmir’de. HDP burada önemli ölçüde oyunu artırdı. Yüzde 10 rahat alır diye düşünüyorum. AK Parti ise her yerde oy kaybediyor. Büyük bir oy kaybı var. Yani oyu yüzde 40 civarı. O da 276’ya yetmiyor. Ya da kıl payı yetiyor. Diyelim ki AK Parti 277 milletvekili çıkardı. Bir milletvekili sinirlendi ve “Ben AKP’den istifa ediyorum” dedi. Hükümet düşer… Güvenoyu alamaz. Yani yeni bir hükümet kurulmak zorunda kalır Türkiye’de. Bıçak sırtında AKP şu anda” dedi.
 
Hakan Bayrakçı sözlerini şöyle sürdürdü:
 
İzmir’de AKP çok düşmüş. Ankete göre yüzde 25 oyu ancak alır.  CHP gerçekten çok yükselişte İzmir’de. Ben hiç tahmin etmiyordum. Çünkü aday tespit çalışmaları, adayları çok eleştirilmişti. CHP sanki yerinde sayar da AKP’nin kayıpları MHP ve HDP’ye yarar diye düşünüyordum. Ama herkese yaramış. Herkes kilo almış. 
 
İzmirli için 3 değer çok önemli
 
İzmir enteresan bir yer. İzmir seçmeni enteresan oy kullanıyor. İzmir seçmeni aslında solcu değildir. İzmir CHP’nin 10 yıldır kalesi. O da AKP var diye böyle. İzmir’de geçmişte hep merkez sağ kazandı. Ecevit’in en parlak seçiminde bile. Ama bu kez “Atatürk, Cumhuriyet, laiklik” kavramlarından ötürü AK Parti’nin karşısında en güçlü parti CHP olduğu için oraya oy veriyorlar. Bir de Atatürk’ün partisi diye oy veriyorlar. İzmirli merkez sağdadır ama bir konuda hassastır. “Atatürk, Cumhuriyet, laiklik” değerleriyle oynanmayacak. Açıkçası İzmirli benim gibi düşünüyor. Türkiye’de siyasi partiler yasasında doğru düzgün demokrasi yoktur. Parti demek lider demektir. Lider ne derse o olur. Dolayısıyla CHP diye bir şey yok, Kemal Kılıçdaroğlu diye bir şey var. İstediği ismi aday yapabilir. Bu her parti için böyle. Milletvekillerinin sonuçta bir etkisi yok. Millet duruma bakıyor, vaziyete bakıyor oy kullanıyor. Çok bariz, itici adaylar hariç milletvekilleri için özel bir tercih olmaz. Genel seçimlerde kişilere oy verilmiyor, partilere ve liderlere oy veriliyor. İzmir’de beklediğimden fazla CHP çıkmasının en büyük nedenlerinden birisi de Kılıçdaroğlu’nun İzmir’den aday olması. Şöyle de bir gerçek var. İzmir AKP iktidara geldiğinden beri hiç AKP’yi seçmedi. Neredeyse bütün Türkiye’de AKP kazanırken, İzmir’de hiç kazanamadı. 
Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2015, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER