'İzmir İhmal Ediliyor'

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, İzmir ziyaretinde Rusya’nın biber ve nar alımını da durdurmasını değerlendirirken “Rusya Devlet Başkanı’na diyorum ki, Türkiye’ye bir müeyyide uyguluyorum derken aslında kendi halkını cezalandırıyorsun" dedi.

'İzmir İhmal Ediliyor'
 
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan helikopterle Aliağa Petkim Socar’a gitti. Bakan Elitaş, bu ziyareti basına kapalı gerçekleşti. Partisinin İzmir İl Başkanlığı’nı ziyaret eden Elitaş, İzmir’e 42 yıl önce geldiğini, sanayici olarak İzmir Enternasyonal Fuarı’nı gezdiğini belirterek, kentin çok güzel olduğunu ancak son yıllarda ihmal edildiğini öne sürdü.
 
Bakan Elitaş, İzmirliler’in yerel seçimde tercihini AK Parti’den yana göstermediğini vurgulayarak, bir kentin gelişebilmesi için milletvekilleri, belediye başkanları ile merkezi idaresinin aynı hedef doğrultusunda amaçlarını birleştirmeleri gerektiğini savundu, “İzmir son zamanlarda gelişmeyi tam olarak takip edemedi. Bir ilin gelişmesi, hedefe emin adamlarla ilerlemesinin yolu maharet güven ve istikrardan geçer. İzmir merkezi idare ile milletvekilleri, valisi yerel yöneticileri, belediye başkanları birlikte aynı hedef doğrultusunda amaçlarını birleştirirse zirveye doğru yükselir. AK Parti iktidarı döneminde yerel yönetimler konusunda İzmirliler tercihlerini büyükşehir ve ilçelerin büyük kısmında bizden yana göstermedi. Merkezi idarenin yerel hizmet yapabilmesi belediyelerin iznine bağlıdır. Yerel yönetimler kendi hizmet alanı içine giren kısmı, merkezi idareden talep etmedikleri taktirde merkezi idarenin bunu yapması mümkün değil. İzmir’den seçilen yatırımcılıkla özdeşleşmiş bir bakanımız var. İzmir metrosuyla ilgili çıkardığımız bir yasayla ulaşımda bir imkan sağlayabilme imkanı elde etmiş olduk. İzmir’de ahenk içinde olabilmek gerek. Ancak bizim görmediğimiz, bilmediğimiz ahenksizlik ve uyumsuzluk hakim gibi görünüyor. AK Parti il başkanı, milletvekilleri, bakanları, belediye başkanları bu toplumda yaşayan kanaat önderlerinin tek hedefi olması lazım İzmir. İzmir’i ihya etmenin Türkiye’yi yüceltmek olduğunu öğrenmeliyiz" dedi.
 
“İZMİR İHRACATTA GAYRET GÖSTERMELİ"
 
Ekonomi Bakanı Elitaş, İzmir ihracatta önemli bir il olduğuna dikkat çekerek, Türkiye ihracatı 2014 yılında 158 milyar dolar, 2015 yılında 144 milyar dolar olduğunu, 2002 yılında 36 milyar dolarlık ihracatın 2015 yılında 4 misli artarak 144 miyar doları geçtiğini, İzmir’de 2002 yılında 2.777 milyar dolar olan ihracatın 2015 yılında 8.305 milyar dolara ulaşarak ancak üç misli artığını anlattı. Bakan Elitaş, “Demek ki İzmir, ihracat yönüyle baktığımızda daha çok gayret göstermeli. Limanları, üretim potansiyeli ile İzmir bu konuda avantajlı. Bu faydalanma da az önce tarif ettiğim çerçevede birlik ve beraberlik içinde olmalı" dedi.
 
RUSYA TİCARET AHLAKINA UYMUYOR BORCUNU ÖDEMİYOR"
 
Bakan Elitaş, basın mensuplarının Rusya’nın biber ve nar alımını da durdurmasının ekonomiye etkisini sorması üzerine şunları söyledi:
 
“Bizim ekonomimiz Rusya’ya hiç bağlı olmadı, bağımlı kalmadı. Rusya ile ticarette kurallar var askeri faaliyetlerin de kuralları var. Rusya Devlet Başkanı’na diyorum ki, Türkiye’ye bir müeyyide uyguluyorum derken aslında kendi halkını cezalandırıyorsun. 1 Ocak 2015- 23 Kasım 2015 tarihine kadar Rusya ile ihracat yüzde 38 azalmış. 24 Kasım - 31 Aralık döneminde Rusya ticareti yüzde 54 daraldı. Rusya ile ticaret toplam ticaret yüzde 39.7 yüzde 40 diyelim daralmış. 2016 yılında daralma normal seyrinde devam ediyor. Bizim ihracatımız Rusya’ya bağımlı değil, daha güvenli pazarlara gitmeye çalışıyoruz. Rusya en ufak bir işte bile ticaret ahlakına uymayan borcunu ödemeyen bir ülke konumunda. Rusya’dan eksilen pazarı başka şekilde telafi ediyorlar. Rusya kendi tüketicisine zarar verdiğinin farkına varır."
 
“ÖNÜNÜ AÇMAK İSTİYORSA KAVGA EDEREK SÖYLEMESİN"
 
Bakan Elitaş, bir basın mensubunun İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun bazı yatırımların hükümetin vermediği ÇED raporu nedeniyle geciktirği yönündeki açıklamasına hatırlatıp, bu gecikmenin neden kaynaklandığını sorması üzerine şöyle konuştu:
 
“Çandarlı Limanı’yla ilgili gelişmeyi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız yakından takip ediyor. İl Başkanımız her konuşmasında gündeme getiriyor. Çandarlı Limanı İzmir ekonomisine kaldıraç etkisi yapacak. Harmandalı atık toplama merkezinin ÇED raporu için mutlaka prosedür vardır. İhtiyaç olan her şeye Ak Parti iktidarı hangi belediye olursa olsun bugüne kadar engel olmamıştır, durdurmamıştır. Bazı bürokratik konuların ortaya çıkmasını, belediye başkanının ’AK Parti engel oluyor’ diye söylemesi doğru değil. Önünü açmak istiyorsa bunu kavga ederek değil daha usulüne uygun söyleyerek yapabilir. Ticaret kavgayla yapılmaz. Her istek iyi niyetle olur. Laf ola kese başı, laf ola kestire başı. Biz birlik ve beraberlik içinde gideceksek kavga ederek değil samimiyetle istekte bulunmak zorundayız. Dediğim dedik çaldığım düdük diyerek sonuç alamayız."
 
Bakan Elitaş, AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican’ın iktisatçı olduğunu düşündü ve yanında oturan Delican’a dönüp mesleğini sordu. Delican, eczacı olduğunu söyleyince de “İzmir’in kaybolan yıllarının telafi etmek için gereken reçete yazılmış" dedi. Delican, Bakan Elitaş’a hediye vermek istediğini söyleyince “İncir mi?" diye sordu. Delican ise Selçuk’ta yapılan bir metre uzunluğunda üzerinde besmele Osmanlı tuğrası bulunan tablo hediye etti.
 
DANIŞMAN UYARISI AÇIK MİKROFONA KURBAN GİTTİ
 
Ekonomi Bakanı Elitaş, toplantıya başlamadan önce basın danışmanı kulağına eğilip kendisine yöneltilebilecek olası sorular hakkında bilgi verdi. Danışmanın ne dediği duyulmadı ancak Bakan Elitaş, önündeki mikrofon açık olduğu için “Ne sorarlarsa sorsunlar işte" ve “Onu sordular söyledik ya" yönündeki sözleri, kameralara yansıdı.
 
“İŞ ALEMİ DE İNOVASYON HAFTASI'NA ÖNEM VERMELİ"
 
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş daha sonra, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Swissotel'de düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası'na katıldı. Bakan Elitaş, burada yaptığı konuşmada bir şey bulmak geliştirmek ileri bir noktaya götürmek ve bunu kullanılabilir hale getirmenin önemli olduğunu söyledi. Elitaş, "Yeni bir şeyler yapmak için yol haritası çıkarmayı alışkanlık hale getirmek gerekir. Geleceğin dünyasını keşfetmenin ilk adımlarını atmış oluyoruz. Gençlerin üretme yenileştirmeyle ilgili gayretlerini üniversite camiası da dikkate almalı. Biz bir ve beraber olursak birlikte düşünme imkanını kendimize ilke edindiğimiz taktirde sorunları aşmamak için herhangi bir neden yok" dedi.
 
 
“İNOVASYON YAPANLAR, İNOVASYON YAPMAYANLARI YENECEK" 
 
 Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, cesaret ve yeni fikirlerin önemine dikkat çekerek, şöyle konuştu: 
 
“Bazı madenler, bazı zenginlikler belirli ülkelerde belirli sınırlarda yer alabilirler. Ancak hiçbir devlet ya da halk iki şeyi tekeline alamaz. Cesaret ve yeni fikirler. Bu iki faktör milletlerin gelişmesi için önemlidir. Öngörü, hayal gücü ve yenilikçi zeka da önemlidir. 21'inci yüzyılın dünyasını teknoloji ve marka üretenler kuracaktır. Kendini sürekli yenileyenler, inovasyon yapanlar, inovasyon yapamayanları yenecektir. İnovasyon, Türkiye için kalkınma, müreffeh geleceğin meselesidir. Bazılarının dediği gibi sadece para harcayarak inovasyon yapılmıyor. Türkiye el tezgahlarından emek yoğun fabrikalara, atölyelerden başka firmalara üretim yapan fabrikalara kadar büyük bir emek var. Son 24 çeyrekte ortalama 5.1 büyüme hızı yakaladık. Bugün teknoloji çok farklı bir dönüm noktasına geldi. İnternet tüm dünyayı değiştirdi. Bugün insanların hayal gücünü zorlayan yeni teknolojilerin ayak sesleri zorluyor. Firmaların bu dönüşüme ayak uydurmalarının yolu tasarım departmanlarından geçiyor. Hükümetimiz inovasyon konusunda yapısal anlamda gözü pek adımlar attı. 2002 yılında ARGE'ye ayrılan pay 10 binde 53 iken o yıllarda 28 bin 964 ARGE personeli çalışıyordu özel sektör yüzde 15 pay alıyordu. Milli gelir üç katına çıkarken 2014 yılında ARGE iki katı kadar artmış yüzde 1 seviyesini aşmıştır. Özel sektörün ARGE'den aldığı pay yüzde 50'ye yaklaşmıştır. ARGE departmanlarında çalışan 115 bine çıkmıştır. Orta vadeli hedef, ARGE payını yüzde 3'e özel sektörün payını da yüzde 75'e çıkarmaktır." 
 
“HAYAL EDİN"
 
Ekonomi Bakanı Elitaş, gençlerden hayal etmelerini isteyerek, “İnovasyonu beşikten mezara kadar alışkanlık haline getirmeliyiz. Rekabetçi olmak isteyen tüm girişimcilerimizin yanındayız. Tasarım desteklerimiz sürüyor. Yenilikçi fikir denizinin zenginliğinden en fazla yararlanacak il, İzmir'dir. İzmir'in beşeri sermayesi sayesinde 21'inci yüzyılda Türk üreticisi için gerekli fikirler gelişecektir. İzmir yenilikçi fikirler açısından İstanbul'dan sonra ikinci sırada. Geçen yıl patent başvurularında 4'üncü sırada, markada 3'üncü sırada bulunan İzmir geleceğin yenilikçi merkezlerinden biri olabilir. Hayal edin, yeni fikirler ortaya koymaktan çekinmeyin. Cesur olun 21'inci yüzyılın projelerinin peşini bırakmayın" dedi. 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2016, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER