'İzmir Cumhuriyet'in Kalesidir'

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay önümüzdeki dönemde parti genel merkezinde ve Meclis’te herhangi bir görev alsa dahi kendisini öncelikle İzmir’e karşı sorumlu hissedeceğini belirterek, “partim iktidarda da olsa muhalefette de olsa, ben fiilen İzmir Bakanı gibi çalışacağım” dedi.

'İzmir Cumhuriyet'in Kalesidir'
TBMM 25. Dönem milletvekili olarak Meclis’e girmeyi garantileyen Balbay temel parolasını “İzmir’in hakkı İzmir’e” şeklinde özetledi. Balbay şunları söyledi:
 
“İzmir, AKP iktidarının hem en çok sahip olmak istediği hem de en çok cezalandırdığı il oldu. AKP iktidarından önce İzmir, Ankara’ya 2 verirken, bunun karşılığında 1 ya da 1.5 alıyordu. Ülkenin daha az kalkınmış bölgeleri dikkate alındığında bu rakam bir ölçüde kabul edilebilir. Ancak AKP iktidarı döneminde İzmir Ankara’ya 5 gönderiyor, bunun karşılığında 1 alıyor. Bu kadar büyük adaletsizliğe uğrayan bir şehir normalde çölleşiyor. Ancak İzmir, yerel yönetim ve öz gücünü kullanarak yine de hızlı kalkınan illerimizin başında. Biliyorum böyle bir makam yok ama, ben kendime fiilen İzmir Bakanı sorumluluğu verdim. Öncelikle bu sorumluluğu yerine getirmeye çalışacağım.”
İzmir’in AKP iktidarı karşısında 10 seçimdir dik durduğunu belirten Balbay, “Hapisten kamuoyuna yazdığım bir mektupta, İzmir sadece zeybek oynarken diz çöker demiştim. Bu sıradan bir tanımlama değildi. İzmir son seçimde de bunu gösterdi” diye konuştu.
 
800 KİLOMETRE YÜRÜDÜ
 
Balbay, genel seçim çalışmalarına önseçim süreci ile birlikte başladı. 27 Şubat Cuma günü CHP İzmir İl örgütünde düzenlediği basın toplantısında, “oyumun ölçüsünü almaya geldim” diyerek ön seçime katılacağını açıklayan Balbay, o günden 7 Haziran’a dek aralıksız sahada çalıştı. 
 
Balbay’ın yaklaşık 100 günlük zaman dilimindeki çalışma rakamları şöyle:
 
-İzmir’in içinde ve çevre ilçelerinde araçla günde ortalama 300 kilometre yol alarak toplam 30 bin kilometre kat etti. 
 
-Toplantı salonlarından kahvelere, sokaklardan evlere her kesimle temas kurarken dokun-dinle-anlat ilkesini benimsedi. Günde ortalaya 750 kişinin elini sıkıp sarılarak toplam 75 bin kişiyle bire bir temas kurdu.
 
-Özellikle esnaf ziyareti, pazaryeri turu, tarlada hasat buluşmaları, köy ziyaretleri çerçevesinde günde ortalama 8 kilometre yürüdü, toplam 800 kilometrelik adım attı. Hapiste bir özlem olarak hedeflediği 21 kilometrelik Samsun 19 Mayıs yarı maratonunu da koştu.
 
HER HAFTAYI BİR İLÇEYE AYIRACAK
 
Ön seçim ve genel seçim çalışmaları sırasında İzmir’in deniz seviyesindeki sahil kasabalarından bin metre yükseklikteki dağ köylerine kadar her yere ulaşmaya çalışan Balbay, önümüzdeki dönem Meclis çalışmalarından ve genel merkezin vereceği olası görevlerden arta kalan zamanının tümünü İzmir’de geçirecek. 
 
Başlangıç olarak her hafta bir ilçeye ağırlık verecek. Bulunacağı ilçeyi önceden duyuracak. En az bir tam gününü o ilçedeki örgüt binasında ve halkın arasında geçirecek. 
 
Balbay, Meclis’te yapacağı konuşmaları tabanla ve konunun uzmanlarıyla temas kurarak hazırlayacak. Zamanla gelişecek diyaloglarla seçmenler arasından ekipler oluşturacak. Karşılıklı kabulle sürekli temas kurulacak kişilerle düzenli toplantılar yapacak.
 
Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2015, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER