İzmir Avrupa Caz Festivali'nde Son Hafta

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), İzmir Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla düzenlediği 24. İzmir Avrupa Caz Festivali kapanış haftasına girdi. 18 Mart Cumartesi günü bitecek Festivalin son haftasında dört konser, bir atölye, bir seminer ve bir film gösterimi yer alacak.

İzmir Avrupa Caz Festivali'nde Son Hafta
14 Mart Salı günü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) Küçük Salonda İsviçreli trompet sanatçısı Matthias Spillmann’ın alto saksafoncu Reto Suhner, piyanist Marc Méan, basçı Raffaele Bossard ve davulcu Dominic Egli ile kurduğu Matthias Spillmann - Mats- Up konser verecek. İzmir İsviçre Fahri Konsolosluğu işbirliği ile gerçekleştirilecek konserde Mats- Up, kadim ve çağdaş malzemeleri eşsiz bir şekilde birleştirdikleri The Nature Of The Blues projesi ile dinleyicilerinin karşısında olacak.
 
İstanbul Dimitrie Cantemir Romen Kültür Merkezi işbirliği ile 15 Mart Çarşamba günü AASSM Küçük Salonda yapılacak konserde piyanoda Sorin Zlat, vokalde Mihaela Alexa, basta Michael Acker ve davulda Claudiu Purcarin’den oluşan Sorin Zlat Quartet sahne alacak. Dörtlü; orijinal kompozisyonlar, John Coltrane, Dizzy Gillespie ve Thelonious Monk gibi bazı caz efsanelerinden yeniden düzenlenen standartlar ve caz ritimlerinin üzerine yeniden yazılmış Romanya folklorunu içeren Endurance Albümünden harmonik ve ritmik derinlikleriyle dinleyicilerinde kalıcı bir etkiler bırakan şarkılarını sunacak.
 
KAPANIŞ OZAN MUSLUOĞLU VE EN İYİ ARKADAŞLARI’NDAN
 
Günümüz cazının en etkili müzisyenlerinden biri olan kontrbas sanatçısı Ozan Musluoğlu ve Türk cazı denince akla ilk gelen isimlerden oluşan ’My Best Friends ara Vocalists’ 18 Mart 2017 Cumartesi günü AASSM Konser Salonunda 24. İzmir Avrupa Caz Festivali’nin kapanış konserini yapacak. Ozan Musluoğlu (kontrbas) sahnede Ayşe Gencer (vokal) / Ece Göksu (vokal)/ İlham Gencer (vokal) / Orçun Sünear (vokal) / Önder Focan (gitar) /Sibel Köse (vokal)/ Su İdil (vokal), Bulut Gülen (trombon) / Can Çankaya (piyano) / Engin Recepoğulları (saksafon) / Ferit Odman (davul) / Şenova Ülker (trompet) ile  dinleyenlerini inanılmaz bir caz yolculuğuna çıkaracak.
 
MATTHİAS SPİLLMANN MATS -UP CAZ ATÖLYESİ
 
İsviçreli trompet sanatçısı Matthias Spillmann, alto saksafoncu Reto Suhner, piyanist Marc Méan, basçı Raffaele Bossard ve davulcu Dominic Egli’den oluşan Mats-Up, 14 Mart 2017 Salı günü saat 13.00 - 15.30 arasında İKSEV’de genç caz sanatçılarıyla atölye çalışması yapacak.
 
SEMİNERİN KONUSU: DİZZY GİLLESPİE
 
Festival Danışmanı, caz tarihçisi, gazeteci-yazar Francesco Martinelli, İzmir Avrupa Caz Festivallerinin en az konserler kadar ilgi gören geleneksel Caz Seminerinde bu yıl efsanevi trompetçi Dizzy Gillespie’yi konu edecek. 16 Mart 2017 Perşembe günü saat 18.00’de İKSEV’de yapılacak semineri Ümit Tuncağ Türkçe’ye çevirecek.
 
GENÇ YETENEKTEN CAZ STANDARTLARI
 
Genç Yetenek Hakan Başar Jr. Trio ’Tribute to Oscar Peterson & Michel Petrucciani’ konseri 24. İzmir Avrupa Caz Festivali’ne taze bir soluk getirecek. 12 yaşındaki caz piyanisti Hakan Başar Jr, basta Nezih Yeşilnil ve davulda Alkan Başar eşliğinde 17 Mart Cuma günü saat 18.00’de Fransız Kültür Merkezi salonunda çalacak. Konseri izlemek isteyenler davetiyelerini AASSM’deki İKSEV gişesinden ve Fransız Kültür Merkezinden alabilecek.
 
MİSSİSSİPPİ BLUES FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ’NDE
 
Fransız Yeni Dalga akımının önemli isimlerinden Bertrand Tavernier ve Amerikalı Yönetmen Robert Parrish’in Mississippi Nehrinin kıvrımları arasında caz müziğinin ruhunu aradıkları efsanevi gezinin belgeseli Mississippi Blues, 17 Mart 2017 Cuma günü saat 19.00’da Fransız Kültür Merkezi’nin yenilenen sinema salonunda gösterilecek. Saf blues’un tadına varmak isteyenler için güzel bir fırsat sunan film diğer yan etkinlikler gibi ücretsiz izlenebilecek. Filmi izlemek isteyenler davetiyelerini AASSM’deki İKSEV gişesinden ve Fransız Kültür Merkezi’nden alabilecek.
Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2017, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER