İş Dünyasından Arka Arkaya Açıklamalar

Ordu içindeki bir grubun darbe girişimine, İzmir iş dünyası da tepki gösterdi. İş adamları 'Demokrasinin yanındayız' mesajı verdi.

İş Dünyasından Arka Arkaya Açıklamalar
Darbe girişimi, İzmir iş dünyasından da büyük tepki aldı. Sanayiciler, demokrasinin yanında olduklarını ilan etti. EBSO, EİB, İTB, ESİAD ve MÜSİAD ve İZSİAD arka arkaya açıklama yaptı.
 
 
'Hiçbir müdahale kabul edilemez'
 
Ege Bölgesi Sanayi Odası Meclis Başkanı Salih Esen ile Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ülkemize, milletimize, demokrasimize karşı yapılan darbe girişimini en şiddetli biçimde kınadıklarını açıkladı. İki Başkan ortak açıklama yaparak, Demokrasimizi sonsuza dek yaşatma vurgusu yaptı. 
 
İki başkanın ortak açıklaması şöyle;
 
"Bağımsızlığa ve hürriyete inanan ülkesine aşık milyonların iş dünyasındaki temsilcileri olarak bizler ülkemize, miiletimize karşı girişilen bu darbe girişimini tanımıyoruz. Milletimizin iradesine ve demokrasimize vurulmak istenen bu hançeri kabul etmiyoruz. Halkın iradesiyle seçilmiş meşru hükümete girişilen bu kanunsuz kalkışmanının karşısındayız. Demokrasimizi ortadan kaldırmaya yönelik hiç bir müdahale kabul edilemez. Türk iş dünyası olarak devletimizin milletimizin, demokrasimizin yanındayız."
 
 
'Bu eylem tarihin karanlık sayfalarında yer alacak'
 
İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, darbe girişimiyle ilgili olarak "Türkiye'yi bir muz cumhuriyeti yapmak isteyenlerin bu eylemi, tarihin karanlık sayfalarında yerini alacaktır" 
 
İTB Başkanı Işınsu Kestelli, "Ülkemizde dün akşam askerin içindeki bir cuntanın kalkıştığı darbenin, halkın ve ülke yönetiminin güçlü duruşuyla başarısız kılındığını belirterek, şunları söyledi: 
 
“Türk demokrasisi, tarihin en sakil darbe teşebbüslerinden biri olan bu müptezel kalkışmadan güçlenerek çıkacaktır. Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün sorunlarını demokrasi içinde çözecek güç ve olgunluktadır. Türk milletinin ve ülkenin seçilmiş yönetiminin yanındadır. Türkiye'yi bir muz cumhuriyeti yapmak isteyenlerin bu eylemi, tarihin karanlık sayfalarında yerini alacaktır. Bu ülkenin bireyleri ve kurumları olarak, bu arkaik eylemin bir an önce nihayete ermesini ve sorumluların adalet önüne çıkartılıp millet adına hesap sorulmasını bekliyoruz. Bu alçakça kalkışmada hayatını kaybeden güvenlik görevlilerimize ve vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza şifa diliyor, ülkemize geçmiş olsun diyoruz."
 
 
'Gün, demokrasiden yana olma günüdür'
 
Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güçlü, darbe girişimiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:
 
"Darbelerden medet ummak büyük bir yanlışlıktır. Daha önceki deneyimlerden de teyit edildiği üzere, hiçbir şeye çözüm getirmeyen bu girişimler, tam tersi sorunları daha da ağırlaştırmaktadır. Bu kapsamda, geçen yüzyılda kaldığını düşündüğümüz darbe anlayışlarının günümüzde ortaya çıkması gerçekten bir şok etkisi yaratmıştır. Diğer taraftan darbe girişiminin önlenerek başarısız olması ülkemiz için olağanüstü bir kazanç olmuştur. Darbe girişiminin önlenmesinde alınan sonuçta, başta siyasi partiler olmak üzere tüm demokratik unsurların tutumlarının katkısının olması Türkiye'de sivil toplumun başarısı olarak kayda geçecektir. Yurtta barış hedefinin ancak demokratik rejim ile mümkün olacağı açıktır. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde, demokrasimize ve demokratik kurumlarımıza sahip çıkmamız gerekmektedir. Gün demokrasiden yana olma günüdür. Yapılanın yanlış olduğu hiç kuşkusuzdur. Böylesi girişimler çözüm üretmez, sorun üretir ve mevcut sorunları ağırlaştırır. Tüm gelişmiş demokrasilerde çare sivil siyaset içindedir. Dolayısıyla sivil siyasetin her konuya çare bulabilecek şekilde davranması Türkiye'nin önünü açacaktır."
 
 
'Şiddetle kınıyoruz'
 
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, milletimize, demokrasimize karşı Türk Silahlı Kuvvetleri içinde azınlık bir grubun darbe girişimini şiddetle kınadıklarını söyledi. Ünlütürk, "Türkiye tüm unsurlarıyla demokrasiye sahip çıktı. Türkiye büyük bir sınavdan başarıyla çıktı" dedi. 
 
EİB Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, "Türkiye'nin refahını arttırmak için dünya genelinde yoğun bir çaba içerisinde olan ihracatçılar olarak demokrasi karşıtı her türlü girişime karşı olduklarını ifade eden Ünlütürk şöyle devam etti; "Türkiye'nin terörle mücadele ettiği bir süreçte Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bir grubun kendi vatandaşına silah doğrultması, demokrasiyi askıya alma ve seçimle iş başına gelmiş hükümetimizi devirme girişimi en hafif tanımlamayla vatana ihanettir. Demokrasiye bağlı 80 milyon Türk insanının ihracat dünyasındaki temsilcisi olarak bizler de demokrasiye sahip çıkıyoruz. Olaylar sırasında şehit olan güvenlik güçlerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz" dedi. 
 
 
'Demokrasimiz çağ atlamıştır'
 
İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hasan Küçükkurt, darbe girişiminin bertaraf edilmesini 'Demokrasimiz çağ atlamıştır.' ifadesiyle yorumladı.
 
Küçükkurt şunları söyledi:
 
"Başkent Ankara’da, İstanbul’da ve diğer bazı kentlerimizde yaşanan, üçüncü dünya ülkelerini aratmayan üzücü hadiselerde, cuntacılara karşı verilen mücadelede şehit olan güvenlik güçlerimize, millet egemenliğine sahip çıkma uğruna canlarını veren kahraman vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Unutulmayacaklar. Yaralılara ise en kısa zamanda acil şifalar diliyorum...
 
Türkiye’de bir kez daha demokrasiyi rafa kaldırmaya çalışanlar, halk iradesini hiçe sayanlar, halkın kararlı tutumu sonrası bu defa başarılı olamamıştır. “Türk halkı demokrasinin değerini bilmez. Türkiye’de yerleşik ve olgun bir demokrasi yoktur” savı dün gece çürümüştür, tarihe gömülmüştür. Millet, egemenliğine sahip çıkmıştır ve bundan sonra da “demokrasi bekçisi” olacağını en güçlü şekilde göstermiştir. Türk demokrasisi, bu tarihi sınavı başarıyla vermiştir. Yaşadığımız kara gecenin tek tesellisi budur.
Bir daha asla böyle bir cehaletle karşı karşıya kalmamak dileğiyle, ülkemize ve milletimize geçmiş olsun diyorum…"
 
'Bu çabalar sonuçsuz kalacaktır'
 
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği İzmir Şubesi’nden (MÜSİAD) darbe girişimine tepki geldi. 
 
MÜSİAD İzmir Şube Müdürü Özcan Yetişenoğlu, “Peygamber Ocağı olarak kabul ettiğimiz Türk Silahlı Kuvvetleri'nden küçük bir azınlığın demokrasiyi ve milli iradeyi sekteye uğratmaya çalışmasını lanetliyoruz. Ülkemiz tarihi bir gün yaşıyor. Gün, demokrasi ve milli iradeye sahip çıkma günüdür. Gücünü milletten almayan bir grubun kalkışması, meşru hükümeti alaşağı etme çabası sonuçsuz kalacaktır. Tüm vatandaşlarımızı bu kalkışmaya karşı demokrasinin ve milli iradenin yanında olmaya çağırıyoruz. Askerle vatandaşı karşı karşıya getirme çabaları sonuçsuz kalacak, milletimizin özgürlük ve demokrasi hakkı bu anti demokratik kalkışma ile engellenemeyecektir. Herkes bilmelidir ki MÜSİAD olarak demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkacak vatandaşlarımızın yanındayız.
 
Milletimizin geleceğini korumak için kendini feda eden ve bu uğurda şehit olan asker, polis ve vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır niyaz ediyoruz."

 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2016, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER