İmzalar Atıldı İlk Konser Verildi

Yaptığı çalışmalarla UNİCEF’in ‘çocuk dostu şehirler’ projesine seçilen Bornova Belediyesi, Naldöken Kültür Merkezi’nde yeni kurulan çocuk senfoni orkestrası için Cevdet İnci Eğitim Vakfı ile ‘Barış için Müzik/İzmir-Bir Nota Bir Hayat’ isimiyle müzik eğitim protokolü imzaladı. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ve İNCİVAK Yönetim Kurulu Başkanı Şerife İnci Eren tarafından imzalanan protokol töreninde küçük müzisyenler tarafından mini bir konser de verildi.

İmzalar Atıldı İlk Konser Verildi
UNICEF’in Çocuk Dostu Şehirler projesine seçilen Bornova Belediyesi ,  ‘Barış İçin Müzik / İzmir - Bir Nota Bir Hayat’ projesiyle ilçede yaşayan ve kısıtlı imkanı olan müzik tutkunu çocukların müzik eğitimine destek oluyor. 6-18 yaş grubu çocukların eğitim aldığı çocuk senfoni orkestrası projesi için Cevdet İnci Eğitim Vakfı ile müzik eğitim protokolü imzalandı.
 
Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ve İNCİVAK Yönetim Kurulu Başkanı Şerife İnci Eren’in imzaladığı protokol töreni Naldöken Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Eğitime başlayan çocukların ailelerinin de katıldığı törende miniklerin verdiği konser büyük ilgi gördü.
 
‘El Sistema’ yöntemi
 
Kısıtlı imkanları olan bölgelerdeki çocukları müzikle sosyal hayata kazandırmayı amaçlayan ‘Barış için Müzik/İzmir- Bir Nota Bir Hayat’ projesinde Venezuella’da başlayan ve 40 yıldır dünyada uygulanan ‘El Sistema’ yöntemi uygulanıyor. Bu sistemde çocuklara yetenek ayrımı gözetmeden fiziksel özelliklerine göre enstrüman eğitimi veriliyor. Çocukların sosyal hayatlarında aktif olabilmeleri için hazırlanan proje kapsamında eğitim alan 60 çocuğun,  ‘El Sistema’ çalışmalarına katılıp farklı milletlerden eğitmenler ve öğrencilerle bir araya gelerek kurulan orkestrayla yurt içi ve  yurt dışında çeşitli konserlerle izleyici karşısına çıkması planlanıyor.
 
Dünya barışına da katkı
 
Bir Nota Bir Hayat projesinin barış ve müzik gibi pek çok güzelliği içinde barındırdığını söyleyen Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Biz de bu projeyle geleceğimize yatırım yapıyoruz. Bu iyilik hareketi sayesinde pek çok sanatçı, bilim adamı veya devlet adamları buralardan yetişecek” dedi. Başkan Atila, Çocuk Senfoni Orkestrası’nın eğitimlerin ardından yurt içi ve yurt dışında da konser verceklerini belirterek, “Bornova Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda bulunan sahnemizde binlerce kişi karşısına çıktıklarında onların başarılarına şahitlik edeceğiz” diye konuştu.
 
İNCİVAK’ın bu yıl 30. Yılını kutladığını söyleyen Şerife İnci Eren ise, Bornova Belediyesi’nin vakfın yaptığı aktivitelere her zaman destek olduğunu belirterek, “Barış için müzik projesinin dünya barışına da katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu projede zor ve önemli bir süreci Bornova Belediyesi’nin katkılarıyla aştık” dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2016, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER