İl başkanlarından belediyelere; övgüler, eleştiriler ve öneriler

2014 yerel seçimlerinin üzerinden tam 4 yıl geçti. Bu 4 yıllık süreçte İzmir’in Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri birçok projeye imza attı. Peki CHP, AK Parti ve İYİ Parti’nin İzmir patronları, kenti ve kentin geldiği son noktayı nasıl değerlendiriyor? Cevabı haberimizde…

İl başkanlarından belediyelere; övgüler, eleştiriler ve öneriler

GAMZE KURT / BEN HABER

 

CHP İZMİR İL BAŞKANI DENİZ YÜCEL:

 “DÜNYADA EŞİ BENZERİ OLMAYAN BÜYÜK HİZMETLER”

İzmir'de yönetimde olduğumuz Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerimiz, başta İzmir Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere sadece bizlerin İzmir'de değil, tüm Türkiye'de partimizin gurur kaynağıdır. Sosyal belediyeciliğin ve herkese eşit hizmet götürme anlayışının hakim olduğu CHP belediyeciliğinde, belediye başkanlarımız ürettikleri her hizmetle halka hizmet etmektedir. Bugün İzmir'in kültürüne, yaşam tarzına ve çağdaşlığına yakışan projelerle İzmir'in İzmir olmasına en büyük katkıyı koymuştur.

Beydağ'dan Çeşme'ye, Bergama'dan Konak'a kadar İlçe belediyelerimizi İzmirlinin yaşamını kolaylaştıran, renklendiren ve İzmir'i kalkındıran hizmetleri anlatmakla bitmeyecektir. Temizlik, sağlık, kültür ve kongre merkezleri, stadyumlar, üreticilere verilen destekler, okullarımızın ve ibadethanelerin bakım ve onarımları, yolların yapımı gibi, aralarında aslında iktidarın yapması gereken ama yapılmadığı için belediyelerimizin yaptığı işler İzmirlinin takdirini kazanmıştır. 

Hemşerilerimiz bu takdirlerini sandıkta da göstererek CHP'nin belediyecilik anlayışının devamı yönünde tavır almışlardır. Bizim anlayışımız,"ne kadar iyisini yaparsak yapalım, İzmir hep daha iyisini, daha fazlasını hak eder" anlayışıdır.

CHP'li Belediye Başkanları eşe-dosta, yandaşa değil halka hizmet eder. Kentin malı İzmir'de yaşayanlara aittir. O varlıkların rantı da, kullanım hakkı da İzmirlilerindir. İşte bu anlayışla, belediye başkanlarımızın verdiği hizmet İzmir'i yaşanacak kent haline getirmiştir.

AK PARTİ İZMİR İL BAŞKANI AYDIN ŞENGÜL:

“İZMİR’İN SIÇRAMA YAPMAYA İHTİYACI VAR”

İzmir, farklı kültür ve yaşam tarzlarının, inançların, binlerce yıldır bir arada barış içinde yaşadığı, hoşgörü şehri ve kavimler kapısıdır. İzmir'in artık bir silkinişe, bir sıçramaya, İzmir'in ve İzmirlilerin geleceği adına yapılacak ciddi hamlelere ihtiyacı var. İzmir'in ortaya bir vizyon koyan söylemlere ihtiyacı var. İzmirliler, kimi koyarsam nasılsa seçilir rahatlığından ve şımarıklığından sıkıldı.   

Yıllardır Türkiye'nin birçok bölgesinde "AK Parti Belediyeciliği" ile destanlar yazılırken, İzmir bu hizmet yarışında maalesef geride kalmıştır. İzmir'de gerginlik ve kutuplaşma, ayrıştırma üzerine temellenen bir siyasi anlayışla hareket eden, milletimizin temel değerleri, hepimizin ortak hassasiyetleri üzerinden istismar siyaseti yaparak günü kurtaran yerel yönetim anlayışının kentimizi getirdiği nokta ortadadır. 

İzmir'in çalışan, üreten, büyüyen, zenginleşen, kalkınan, yenilenen bir kent haline getirilmesi gerekiyor. İzmir'in ulaşımın ve trafiğin sorun olmaktan çıktığı, daha mavi, deniziyle bütünleşen, daha yeşil, çevreye duyarlı, suyun korkulmadan içilebildiği, alt yapısı sağlam, yağmura teslim olmayan bir kent haline getirilmesi gerekiyor. İzmir'in gurur duyduğumuz, lider, mutlu ve yüzü gülen bir dünya kenti haline getirilmesi gerekiyor.

8 bin 500 yıllık bir tarihe, zengin bir kültürel birikime sahip olan İzmir'in marka şehir haline getirilmesi, Türkiye'nin yıldızı, dünyanın gıpta ile baktığı bir kent haline getirilmesi gerekiyor. Hem kurtuluşun hem de kuruluşun simge kenti olan, çağdaş Türkiye'yi dünyanın evrensel değerlerine eklemleyen İzmir'in  modern bir yerel yönetim anlayışına kavuşması gerekiyor. AK Parti'nin belediyecilik anlayışı dünyaya örnek olmuş bir belediyecilik anlayışıdır. Bizim belediyelerimiz sadece rutin belediye hizmetleri yürütmekle kalmaz. Bizim yerel yönetim anlayışımızda, kentte yaşayan tüm insanların kaynaşması, dayanışması ve hemşericilik bilincinin pekişmesi esastır.

İYİ PARTİ İZMİR İL BAŞKANI YILDIRIM ULUPINAR:

“BU KENTİN İMKANLARIYLA YAPILACAK ÇOK ŞEY VAR”

Aziz Bey ciddi bir tecrübe kazandı bunu yok sayamayız. Ciddi eksik tarafları da var. Bir kere ekibi yok. Dolayısıyla kontrol mekanizması yok İzmir’de. Sokağı dinlemiyorlar. Sokağı dinleseler aslında neyin yanlış deyin doğru olduğunu çok daha iyi anlayacaklar. İktidar partisinden olmadığı için bazı yapılmayan şeyleri hoş görebiliriz. Yani iktidar partisi desteği olmadığı için, bunu hoş görebiliriz. Ama buna rağmen İzmir’in imkanlarıyla yapılacak çok şey var. Bunların hepsini Aziz Bey yapıyor mu derseniz… Yüzde yüz yapıyor diyemeyiz. Bence biraz daha sokağa çıkıp iyi bir ekiple birlikte karar verirse çok daha başarılı olacağını düşünüyorum. 

Bizim CHP ile bir sıkıntımız yok. Ama bir siyasetçi olarak da beğenmediğim şeyleri kolay kolay alkışlamam. İyi bir insan. Gerçekten son zamanlarda tecrübe sahibi de oldu. Ama yeterli değil. 15 senedir Aziz Kocaoğlu başkanlık koltuğunda. Son 4 yılda tabii ki bazı gelişmeler oldu İzmir’de. 

Ancak 15 yılda çok daha farklı bir yerde olabilirdi İzmir. Herkes milletvekili olabilir ama belediye başkanı yapacağınız kişilerde birtakım kriterler olması gerekir. Belediye başkanlığı çok önemli bir görev. Bir şehrin geleceği sana emanet, geçmişi sana emanet. Ben geçmişe baktığımda da üzülüyorum, geleceğe baktığımda da üzülüyorum. 
 

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER