İKÇÜ'DE Yöntem Kapalı, Sonuç Açık

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği’nde üç hasta, aynı günde şifa buldu. 48 yaşındaki erkek hasta; sırttan girilerek yapılan kapalı böbrek kanseri ameliyatı ile sağlıklı bir hayata başlarken, 18 yaşındaki genç; böbrek kistinden kurtuldu. 68 yaşındaki hasta ise hayatını kâbusa çeviren üreter taşıyla, yine aynı yöntem sayesinde vedalaştı.

İKÇÜ'DE Yöntem Kapalı, Sonuç Açık

“ROBOTLA AMELİYATA HAZIRIZ”

Bundan iki ay önce İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde göreve başlayan Doç. Dr. Yiğit AKIN, Üroloji Kliniği’nde tedavi gören üç hastayı aynı gün laparoskopik (kapalı) yöntemle ameliyat ederek sağlığına kavuşturdu. Ekibiyle birlikte, üroloji servisinde ilk kez kapalı yöntemle operasyona imza atan Doç. Dr. AKIN’ın bundan sonraki hedefleri arasında; böbrek taşlarını tamamen kapalı yöntemle etkisiz hale getirmek ve robotla ameliyat yapmak var.

Doç. Dr. AKIN, “Böbrek kanseri, böbrek kisti ve üreter taşı olan üç ayrı hastayı aynı gün ameliyat ettik ve çok başarılı sonuçlara ulaştık. 48 yaşında böbrek kanseri olan hastamızı normal şartlarda ameliyat etmek için böbreğini çıkarmak gerekiyordu. Ancak biz laparoskopik yöntemle sırttan girerek, kanserli bölgeyi çok başarılı bir şekilde almayı başardık. Böbrek kisti ve üreter taşı olan hastalarımızı da aynı yöntemle sağlıklarına kavuşturduk.” dedi.

Hekimlerin mesleki becerilerini ortaya koyduğu kapalı yöntem, hastalara da konforu sağlıyor; hastalar bu yöntem sayesinde günlük yaşama çok daha kısa bir sürede dönebiliyor. Testis kanseri hariç bütün ürülojik kanserler, mesane ve prostat kanseri laparoskopik yöntemle tedavi edilebiliyor. Kapalı yöntemle, vücudun üzerinde delik açmadan, insanın doğal deliklerinden girip, böbrek taşlarını lazerle kırmak için ise Doç. Dr. Akın ve ekibinin, bükülebilir aletlere ihtiyacı var. Bilimsel Araştırma Projeleri dahilinde bu aletleri edinmeyi planlayan ekip, önümüzdeki dönemde vücutta delik açmadan böbrek taşlarını kırmayı başarabilecek. Robotla ameliyat tecrübesine de sahip olduğunu dile getiren Doç. Dr. Akın, imkanlar oluşturulursa bu yöntemle de operasyonlar yapmaya talip olduklarını söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2016, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER