'Hayvanları Öldürmek Bizim Kitabımızda Yok'

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu hayvanları koruma etkinliğine katıldı. Eroğlu, Kuş Cenneti ve Spil Dağı Milli Parkı Tabiatın İçinden" fotoğraf sergisini açtı.

'Hayvanları Öldürmek Bizim Kitabımızda Yok'
Orman ve su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Konak Meydanı'nda "Kuş Cenneti ve Spil Dağı Milli Parkı Tabiatın İçinden" fotoğraf sergisini açtı, Hayvan Hakları konulu etkinliğe katıldı.
 
Bakan Eroğlu etkinlikte sokak hayvanı sahiplendirdi, köpeklere çip taktı, mama kabı dağıttı ve teknolojik bir ürün olan güneş enerjisi ile çalışan sokak hayvanları su ve beslenme cihazını tanıttı. Konak Meydanı'nda güvercinlere yem atan Bakan Eroğlu hayvanseverlere Menderes Çataltepe Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilatasyon Projesı'ni gerçekleştirme sözü verdi. Eroğlu kısırlaştırılan sahipsiz hayvanların yasa gereği yeniden sokağa bırakılacağını söyledi, "Biz Avrupa gibi sokak hayvanlarını uyutmuyoruz yani öldürmüyoruz. Onlara bakıyoruz, seviyoruz. Öldürmek bizim kitabımızda yok. Doğaya, tabiata, hayvanlara sahip çıkmak bizim yasal görevimiz. Biz hayvanları yaratandan ötürü seviyoruz" dedi. 
 
Hayvan sevgisini ninesinden öğrendiğini dile getiren Bakan Eroğlu, "Ninem hep bana 'kedi ve köpekleri sev ama onları rahatsız etme' diye öğütler verir hayvanlara iyilik yapanlanlarla ilgili masallar anlatırdı. Zaten bizim kültürümüzde, kanunlarımız da hayvana zarar vermek, öldürmek yoktur. Amacımız sokak hayvanları kısırlaştırıp, kayıt altına almak, sahiplendirmek ve insanı hayvan hakları konusunda eğitmektir. Yaz tatilinde çocuklara köpek alıp dönüşte sokaklara bu hayvanların terk edilmesini önleyeceğiz. Türkiye genelinde geçerli olacak kayıt sistemiyle bunun önüne geçeceğiz. Hayvanlara nüfus cüzdanı gibi kimlik çıkaracağız. Sokaklarda su ve beslenme odakları sayısını arttıracağız" dedi.
 
Etkinlikte bakanın önünde kendini yere atan ve "Senin itin köpeğin olayım. Ne olur bana da yardım et. Emekli olamıyorum" diyen 72 yaşında ki Sadık Akın herkesi şaşırttı. Eroğlu, "Basının önünde niye böyle yapıyorsun? Senin amacın ne? Yerden kalkar mısın? Arkadaşlarımız sorununa yardımcı olacak" dedi. İzmir Valisi Mustafa Toprak ta "Sen bu sözlerle seni yaratana karşı günah işliyorsun" dedi. 
Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2015, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER