Hayalet Gemi Hurda Olacak

İzmir’in Dikili İlçesi Çandarlı sahilinden, fırtınanın etkisiyle, mürettebatsız olarak 25 deniz mili sürüklenip Karaburun’un Mordoğan Mahallesi’nde balıkçı barınağında karaya oturan ’Gofer B’ adlı gemi, haciz kararlarından dolayı 4 ay boyunca kurtarılamadı. Tekrar sürüklenme ihtimalinden dolayı endişelere neden olan gemi, kısa süre önce bir gemi geri dönüşüm firmasınca icradan satın alındı. Gofer B, onarımlarının yapılmasıyla Aliağa’ya götürülüp parçalanarak hurdaya ayrılacak.

Hayalet Gemi Hurda Olacak
Aliağa’da 2012 Yılı Haziran ayından bu yana Nemrut Körfezi’nde demirli bulunan Panama bayraklı kuru yük gemisi ’Gofer B’, 10 Kasım 2012 tarihindeki fırtınada çıpasından kurtulup, bölgeye yakın olan Ramadan Burnu’nda karaya oturmuş, ardından gemi buradan Nemrut Körfezi’ne çekilip demirlenmişti. Hacizli olduğu için sefer izni olmayan ’Gofer B’ gemisi, bu kez 1 Şubat’ta da yine fırtınanın etkisiyle Aliağa’dan kurtulup Çandarlı Piri Reis Burnu’nda karaya oturdu.
 
Üzerinde yük ve mürettebat bulunmayan 2 bin 965 grostonluk gemi, bulunduğu yerden çekilip Çandarlı Limanı’na demirletildi. Hayalet gemi, son olarak ise geçen 10 Şubat’ta, gece saat 23.00 sıralarında şiddetli poyrazın etkisiyle çelik halatlarından kurtulup, mürettebatsız olarak Karaburun’un Mordoğan Beldesi’nin kuzeyinde karaya oturdu. Gemi fırtınanın yön değiştirmesi nedeniyle bulunduğu yerden kurtulup bu kez saat 01.00 sıralarında Mordoğan merkezindeki balıkçı barınağı önlerine geldi. Gemi hiçbir müdahale olmadan mucizevi bir şekilde balıkçı barınağının ağzından içeriye girdi. Bir tarafı plaj olan balıkçı barınağı içinde kontrolsüz şekilde sürüklenen gemi bir süredir boş olan otel binasının iskelesine de çarpıp önündeki kumluk alanda karaya oturdu. Hayalet gemi ’Gofer B. kıyıya sürüklenirken, önüne çıkan 15’e yakın yat ve balıkçı teknesini de batırdı, zarar verdi.
 
KURTARMA İÇİN ÇALIŞMA YAPILDI
 
Yaklaşık 4 aydır, boş durumdaki otelin sahil bölümünde karaya oturmuş halde duran geminin icradan satılmasıyla da kurtarma çalışmalarına yeniden başlandı. Satın alan firmanın, Gofer B adlı gemiyi hurda olarak parçalayacağı öğrenildi. Ancak kısa süre sonra başlayacak olan kurtarma çalışmalarında, ilk olarak balık adamların geminin hasarlı olan bölümlerini tespit edeceği, daha sonra ise, bu hasarlı bölgelerin, su altında demir saçlarla kaynak yapılıp kapatılacağı, içindeki suyun boşaltılmasıyla da geminin yüzdürüleceği öğrenildi. Bu çalışmalar tamamlanınca da Gofer B gemisinin, sürüklendiği güzergah üzerinden tekrar Aliağa’daki gemi geri dönüşüm tesislerine götürüleceğii, hurda olarak parçalanıp, demir çelik firmalarına satılacağı belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2015, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER