Hastanelerde Sağlık Eğitimi

Tepecik EAH ve Menemen DH’nden sonra Çiğli ve Aliağa Devlet Hastanelerinde de diyabet hastalarını ve hasta yakınlarını bilgilendirmek amacıyla okullar açıldı.

Hastanelerde Sağlık Eğitimi
 
İç Hastalıkları uzmanı, diyabet hemşiresi ve diyetisyenden oluşan ekip tarafından verilecek eğitimler 6 modülden oluşuyor. Bu modüller ikişer saatten oluşan iki oturum şeklinde tamamlanıp, eğitim sonunda hastalara diploma verilecek. Otuz iki hasta ile başlayan okulun ilk oturumunda diyabet hemşiresi Demet Kılıç tarafından diyabet nedir, yan etkileri, Uzm. Dr. Aynur Kuş tarafından diyabet ilaçları ve ilaç etkileşimleri, Diyetisyen Emre Ongan tarafından beslenme konularını anlattı. İkinci oturumda ise fiziksel aktivitenin önemi, diyabet hastalığının komplikasyonları, hastaların ve yakınlarına bireysel olarak insülin yapımı ile ilgili bilgiler verilecek.
 
Aliağa DH. Diyabet Okulu eğitimleri kapsamında, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aliağa Devlet Hastanesi işbirliği ile; ilköğretim, ortaöğretim ve lise öğrencilerine diyabette beslenme konusunda bilgiler verildi. İzmir Kuzey KHB Genel Sekreterliği bünyesinde ilk açılan Menemen DH Diyabet Okulu’nun katılımcılarına diploma verildi. Diyabet Okulunda, İç Hastalıkları Uzm. Dr. Ziya Deniz, Diyabet Eğitim Hemşiresi Kübra Görücü, Diyetisyen Gönül Eroğlu, Fizyoterapist Ayfer Can’ın verdiği eğitimler sonrasında 3 hafta boyunca derslere katılan 12 hasta ve yakınlarına “Diyabetle Yaşam" hakkında temel bilgiler verildi.
 
Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Derya Kayan “Diyabet Okulu sayesinde, diyabet hastalığı hakkında birçok faydalı bilgilerin ihtiyacı olanlara ulaştırılması sağlandı. Bu özverili çalışmalarından dolayı emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma ve katılımda bulunan herkese teşekkür ediyorum" dedi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2016, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER