Hastane 'Stage 7' Desteği Bekliyor

İzmir’in Tire İlçesi’nde ’Stage 6’ seviyesinde dijital hizmet veren Tire Devlet Hastanesi’nin ’Stage 7’ seviyesine ulaşmak için çalışmalara devam ettiğini belirten Başhekim Dr. Fatih Hayali, yaklaşık 170 bin TL’ye daha ihtiyaç duyulduğunu bu noktada iş adamlarından destek beklediklerini açıkladı.

Hastane 'Stage 7' Desteği Bekliyor
 
Tüm dünyada hastaneleri dijitallik kavramı üzerinden analiz ederek 1’den 7’ye kadar derecelendirip akredite eden Healthcare Information and Management Systems Society’nin (HIMSS) onayıyla, bu sistemin en üst seviyesi olan ‘Stage 7’yi almak için bugüne kadar hazırlıklarını sürdüren Tire Devlet Hastanesi, Şubat ayı içinde ABD, Almanya, Hollanda, İspanya gibi ülkelerden uzmanların da bulunduğu 11 kişilik denetim heyetini ağırladı. HIMSS heyetine Tire Devlet Hastanesi’nin dijital sağlık hizmetlerinin ne aşamada olduğunu, yapılan hazırlıkları gösteren yöneticiler, bu denetimden tam puan aldıklarını, sadece birkaç eksik nokta ile ilgili ek süre verildiğini belirtti. HIMSS heyetinin eksiklerin giderildiğini görmek için Nisan ayında ikinci bir denetim ziyaretinde bulunacağını ifade eden Tire Devlet Hastanesi Başhekimi ve Yöneticisi Op. Dr. Fatih Hayali, hastanedeki eksikleri tek tek giderdiklerini belirtti. Hastane yemekhanesinde yapılan bilgilendirme toplantısına Kaymakam Mehmet Demirezer, siyasi parti başkan ve temsilcileri ile Tireli iş adamları katıldı.
 
TOPLAMDA, 170 BİN TL DESTEK GEREKİYOR
 
Yoğun bakım biriminde toplamda 32 yatak ve ünitelerinin olduğunu her birinin ‘Stage 7’ye uyumlu hale getirilmesi için çaba sarf ettiklerini belirten Dr. Fatih Hayali, bunu sağlamak için Hindistan’dan gelen büyük bir yazılım şirketi olan ‘Medisys’ ile çalıştıklarını belirtti. Bu firmanın dünyanın birçok ülkesinde hastanelerde bu hizmeti verdiğini vurgulayan Dr. Hayali, ‘yatak/ünite’ başı 20 bin Euro’ya çalışan yani toplamda 640 bin Euro’ya mal olacak olan Yoğun Bakım Birimi ünitelerinin toplamının 70 bin Dolar’a yapılacağını ifade etti. Hayali, bir kısmı karşılanan ‘Stage 7’ sistemi uygulaması için yaklaşık 170 bin TL’ye daha ihtiyaç duyulduğunu bu noktada iş adamlarından destek beklediklerini açıkladı.
 
Hastanenin ‘Stage 7’ seviyesine ulaşması ile adının hem ülke genelinde hem de dünya çapında duyulacağını anlatan Kaymakam Mehmet Demirezer ise, bu seviyeye ulaşmanın ‘prestij’ sağlayacağını söyledi.
 
STAGE 7 NEDİR?
 
‘Stage 7’de hastanelerdeki sağlık hizmetlerinin teknoloji entegrasyonu ile insan faktörüne bağlı hataların minimuma indirilmesi için gerekli uygulama ve yazılımların kullanımı söz konusudur. Böylece hastanenin tamamında tümüyle elektronik medikal kayıt, veri depolama, verilerin aktif kullanımı, mevcut veriler ile Klinik Karar Destek Sistemleri (KKDS) oluşturulmaktadır.
 
Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2016, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER