Hasan Ali Yücel Buca'da Anıldı

Cumhuriyet aydınlanmasının omurgasını oluşturan, eğitim devriminin en büyük projesi Köy Enstitüleri’nin mimarı Hasan Ali Yücel ölümünün 55. Yılında Buca’da düzenlenen Çalıştayla anıldı.

Hasan Ali Yücel Buca'da Anıldı
 
Buca Belediyesi ile Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği işbirliğinde, ülkemizin aydınlanma sürecinde önemli bir yere sahip olan Köy Enstitüleri’nin ülkenin geleceğine kattığı değerlerin aktarıldığı ’Buca ve Öğretmen Yetiştirme’ başlıklı çalıştay düzenlendi. Buca Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ile Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş yaptı.
 
Köy Enstitüleri’nin Anadolu insanının aslında tam bağımsızlık mücadelesinde ortaya koymuş olduğu çok önemli bir proje olduğunu söyleyen Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, “Köy Enstitüleri, sadece köyde bilimi, sanatı yaşatmak değil, aslında toplu bir aydınlanmanın çağdaş bir Türkiye’nin altyapısıydı. Bugünkü şartlar o dönemdeki felsefeye olan özlemi arttırmaktadır. O gün emek vermiş yürekli insanlar, bugünün mezunları hocalarımızın önünde saygı ile eğiliyorum. Onların bizlere yansıtmış olduğu bu ruhu hiç kaybetmeyeceğiz" dedi.
 
YKKED Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş, “Hasan Ali Yücel ,sanat, edebiyat, felsefe, bilim, devlet adamı ve bestekardır. Birinci ve ikinci maruf şuraları onun zamanında yapılmıştır. Mesleki teknik eğitim, bilim ve spor şurası, üniversiteler kanunu, Ankara Devlet Konservatuarı, birinci Türk neşriyat kongresi, klasiklerin tercümesi ve köy enstitüleri onun imzasının olduğu projelerdir. Türkiye 1940’ta başardı, 2016’ta da bu aydınlanmayı başarabiliriz" dedi.
 
Çalıştayın açılış konuşmalarının ardından YKKED Mandolin Topluluğu mini bir konser verdi. Müzik ziyafetinin ardından çalıştay, Köy Enstitülerinin kuruluşundan kapanışına kadar geçen süreçte yaşanan gelişmelerin konuşulduğu iki oturum ile devam etti.
 
Cumhuriyet Gazetesi yazarı Sedar Kızık moderatörlüğünde gerçekleşen ilk oturumun konuşmacılığını Prof. Dr. Kemal Kocabaş, Prof Dr. Semih Çelenk ile Yard. Doç. Dr. Emin Elmacı yaparken, Prof. Dr. Nevzat Kavcarmoderatörlüğünde gerçekleşen ikinci oturumun konuşmacılığını ise Prof Dr. Ayfer Kocabaş, Münevver Manav, Hidayet Karakuş, Eftal Sevinçli yaptı.
 
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2016, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER