Güvenlik Önlemleri Yeniden Arttı

İzmir'de, TAV'ın işlettiği Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali'nde geçen Temmuz ayında geçilen tek kontrol noktası uygulamasından, Brüksel'deki havalimanında meydana gelen terör saldırısının ardından vazgeçildi. Toplanan havalimanı güvenlik komisyonu, çifte arama noktası uygulamasına dönme kararı aldı. Sistem bu sabah X- Ray cihazlarının yerleştirilmesiyle devreye konuldu.

Geçen Temmuz ayında, TAV'ın işlettiği Adnan Menderes Havalimanı'ndaki Türkiye'nin en büyük İç Hatlar Terminali'nde, önemli bir gelişme yaşanmış ve ilk giriş güvenlik kontrol noktaları kaldırılmıştı. Uygulamayla, yolcular hiçbir arama ve güvenlik uygulamasıyla vakit kaybetmeden kolaylıkla 'check in' bankosuna kadar gidip, uçağa binerken tek noktada aramadan geçiriliyordu.
 
ARTAN TERÖR SİSTEMİ DEĞİŞTİRDİ
 
Havalimanında, önümüzdeki dönemde, tek güvenlik noktasındaki X- Ray cihazlarının da kaldırılıp yerine vücut tarayıcı ve iz dedektörünün kullanılması beklenirken, yurt içindeki patlamaların ardından son olarak Brüksel'de havalimanında IŞİD saldırısıyla konu acil olarak değerlendirmeye alındı. Adnan Menderes Havalimanı'ndaki sistem, gözden geçirildi. Acil toplanan Havalimanı Güvenlik Komisyonu eski sisteme geri dönülmesine karar verdi. Artık ilk girişte de X- Ray cihazlarıyla arama noktası kuruldu. Havalimanı yetkilileri, bugün sabahtan itibaren başlayan uygulamanın ne kadar süreceği açıklanmadı.
 
PİLOT UYGULAMAYDI
 
Adnan Menderes Havalimanı'nda 'Pilot uygulama' olarak yürürlüğe konulan tek güvenlik noktası uygulamasının, zaman içinde diğer havalimanlarına da yaygınlaştırılması planlanıyordu. Son gelişmelerle güvenlik endişesi tüm dünyada öne çıkınca, uygulamanın rafa kaldırılmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 16:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER