Gizemli Kokular Adasında Hazine Avı

İzmir Kukla Tiyatrosu “Gizemli Kokular Adasında Hazine Avı" adlı oyunuyla küçük izleyicilerini, oyunun kukla karakterleriyle birlikte atılacakları müthiş bir maceraya davet ediyor.

Gizemli Kokular Adasında Hazine Avı
 
Ülkemizde ilk kez kullanılan bir anlayışla 5- 8 yaş grubu izleyici salona girerken oyunun ayrılmaz bir parçası haline gelecek ve 45 dakikalık oyunla birlikte sanatsal becerilerinin, düş dünyalarının daha fazla gelişmesine katkı sağlanacak. İzmir Uluslararası Kukla Günleri prodüksiyonu olan oyun ile ilgili bilgi veren Festival Direktörü Selçuk Dinçer, bunun; vizyoner bir bakış açısıyla İzmir’de Kukla sanatını geliştirme adına ortaya koyduğumuz çabaların bir parçası olduğunu söyledi.
 
Türkiye’de ilk defa yapılacak tarzda bir çocuk oyunuyla çocukların sadece seyirci olmaktan öte ayrı zamanda oyunun organik bir parçası olarak sanatsal becerilerinin, düş dünyalarının daha fazla gelişmesini sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Dinçer, “Son yıllarda batılı ülkelerde bu tarz oyunlar çocukların gelişmesi adına çok yararlı bulunarak sıklıkla ortaya çıkarılmaya başlandı. Biz, ilk defa böyle bir örnekle, drama içerikli bir çocuk oyunuyla Türkiye’de bir ilke imza atıyoruz. Çocuklar gelecekler, oyuncular ve kuklalarla birlikte o oyunun bir parçası olarak oyunu ortaya çıkaracaklar. Çocuklar olmaksızın bu oyunun olması mümkün değil. Seyirci de kuklalar ve oyun kadar önem arz ediyor. İlk kez çocuklar için koku bilinci uyandırmaya yönelik ögeler barındıran oyun ile çocuklar kokunun yaşamımızda ne denli yer tuttuğunu yaşayarak görecek, oyunun dramatik çatısının içinde organik biçimde yer alan kokular dünyasının içinde de bulunarak bir koku bilinci kazanacaklar. Erken yaşta çocuklara koku bilinci kazandırmaya yönelik bu çaba da Türkiye de bir tiyatro oyunuyla ilk kez ortaya konuluyor" dedi.
 
Kuklaları ve sahne tasarımı Burgas State Puppet Theatre (Bulgaristan) ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen oyunu Serdar Sönmemiş yönetiyor.
 
Oyun Resim Heykel Müzesi Kültürpark Sanat Galerisi’nde 3 - 4 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 14 -1 5 - 16 - 17 - 18 Mart tarihlerinde 11.00 - 14.00 saatlerinde sergilenecek.
 
Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2016, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER