Gençler için cazibe merkezi: İzmir

İklimi, doğası, tarihi ve en önemlisi sayısız festivalleri ile İzmir, özellikle genç nüfusun yaşamayı ve tatil yapmayı en çok tercih ettiği kentlerin başında geliyor.

Gençler için cazibe merkezi: İzmir

GAMZE KURT / BEN HABER

Geçtiğimi yıllarda turizm sektöründe sancılı bir süreç geçiren Türkiye, 2018 yılında beklediği karşılığı alacak gibi duruyor. Turizmciler ve acenteler de verdiği demeçlerde 2018 yılına dair umutlarını paylaşıyor. Nemas Travel’in sahibi Fatih Uysal da bu yılın turizm yılı olduğunun altını çiziyor. 

2017’nin turizm açısından kayıp bir yıl olduğunu belirten Fatih Uysal, “2017, Türkiye odaklı siyasi gelişmelerin hatta yakın bölgelerde gerçekleşen savaşların olduğu bir yıl oldu. Gerek dış politikadaki krizler gerekse terör saldırıları, özellikle Rusların Türkiye ziyaretlerini seyrekleştirdi. Otellerde, turlarda ciddi rezervasyon sorunu yaşayan işletmeciler için 2017 kendini aratmayacak bir yıl oldu. Turizm Bakanlığı’nın ciddi bir desteği ile 2018'den önemli bir beklenti içine giren Türkiye bu konuda bütün çabasını gösteriyor ve beklentisini pozitif anlamda bu noktada tutuyor. Reklam tadında çekilen tanıtım filmleri işletmecilerin enerjisini yükseltiyor.” dedi. 

2018’in ilk aylarından itibaren sektöre yönelik ciddi çalışmaların olduğunu dile getiren Uysal, “2018'i turizm yılı olarak ilan eden Türkiye bütün olumsuz imajını yıkıp eski parlak günlerine dönmek için çaba harcamaya yılın ilk aylarından itibaren başlamış bulunmakta. Baharın gelmesi ile bu enerjisine ivme kazandıran yetkililer özellikle Avrupalı turisti ülkeye çekmenin planlarını yapmaktalar.” diye konuştu.

Son zamanlarda başta İstanbul olmak üzere ciddi bir azalma yaşanan turizm kentlerinin eski imajına geri dönmenin umudunu 2018 ile yeniden yeşerttiğini ifade eden Uysal, “Bütün bunların yanında son zamanlarda iç turizme ciddi anlamda katkıları olan genç nüfuz gerek tarih gerekse kültürel turlar ile hem enerjiyi yükseltmekte hem de tercih ettikleri şehirlere ciddi bir katkı sağlamaktalar. Örneğin Kars'a giden doğu ekspressinin dikkat çeken popüleritesi bunun en bariz örneklerindendir.” şeklinde konuştu.

GENÇLER İÇİN EN POPÜLER KENT

İzmir’in özellikle son dönemde yıldızının yeniden parladığını söyleyen Uysal, “İklimi, doğası, tarihi ve en önemlisi sayısız festivalleri ile İzmir uzun zamandır yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olmuş durumda. Gastronomiden sakin hayata, deniz keyfinden kültürel seyahatlere birçok açıdan önemli bir nokta olan İzmir özellikle gençlerin en popüler kenti. Kendine has yeme içme kültürü ve yaşam felsefesi ile insanda hayranlık barındıran bu güzel şehrin 2018'den beklentileri oldukça fazla. Sakin hayat seven herkesin imrendiği kent olan Seferhisar, kendi yemek kültürünü oluşturan hatta bununla ilgili festivaller düzenleyen Urla önemli bir tatil kaçamağı. Sadece yaz aylarında değil yılın her mevsiminde kitleleri kendine çeken Seferihisar insana sağladığı meditasyon ile önemli bir yer. Kendi gastronomisini oluşturan Urla, Ege otlarının merkezini oluşturuyor. Ot Festivali ile dünyadan ve ülkemizden ziyaretçiler kendilerini yeni lezzetlerin dünyasına bırakıyorlar.” diye konuştu.

Uysal, son olarak şunları söyledi:

2018, turizm için sıçrama yılı olacağa benziyor. Acente yetkililerinin, turizm şirketlerinin ve organizasyon firmalarının sabırsızlıkla beklediği bu sıçrama her anlamda iyi şeylere gebe olacak. yatırımcıları ve sayısız güzellik yaşayacak olan turistleri enerjisi ile kendine çeken 2018 önemli bir yıl olma özelliği taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER