Genç Araştırmacılara Sanayici Morali

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, buluşların patent haklarıyla korunup ticarileştirilmesinin hem ekonomiye hem de ülkeye daha fazla katkı sağlayacağını bildirdi.

Genç Araştırmacılara Sanayici Morali
TAKEV Lisesi öğrencilerinden oluşan Octobots takımı, öğretmenleri Muhammet Çoruh ile birlikte Ege Bölgesi Sanayi Odası’nı ziyaret ederek çöpe çöple çözüm bulma projesi kapsamında gerçekleştirdikleri Yumurta Kabuğundan İyonlaştırıcı Radyasyon Soğurucu Malzeme sunumunu yaptı. Öğrencilerin etkinliğine ev sahipliği yapan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçüoğlu, fark yaratmalarını ve nano teknolojiye geçmelerini öğütledi. İbrahim Gökçüoğlu, gençlerden gelen projelerin hayata geçmesi için her zaman destek olacaklarını belirtirken, “Ar-Ge ve inovasyon yapmak, bugüne kadar yapılmayanı ortaya koymak, bunun patentini almak önemli. Buluşu ticarileştirmek daha da önemli. Çünkü ancak böylelikle ekonomiye ve ülkeye daha fazla katkı sağlanır" dedi.
 
Tekstil sektöründen buruşmayan ve kir tutmayan kumaş ile kimyada kendi kendini temizleyen boya gibi nano teknolojik ürünlerden örnekler veren Gökçüoğlu, “Standart değil farklı olanı yapmamız lazım. Nano teknolojiye geçenler fark yaratıyor. Sizin de hedefiniz bu olsun. Biz de EBSO olarak projenizin gerçekleşmesi ve üniversiteler nezdinde de karşılık bulması için destek vereceğiz" diye konuştu.
 
TAKEV Lisesi öğrencileri de, yaptıkları sunumla hem çevre temizliğine katkı sağlayacak hem de özellikle sağlık kurumlarında radyasyon riskine maruz kalan personeli koruyacak buluşlarını anlattı. Kemiklerin yapısındaki kalsiyum nedeniyle X ışınlarını soğurduğunu, içinde yüzde 97 oranında kalsiyum karbonat bulunan yumurta kabuğunun da bunu yapıp yapamayacağı üzerinde yoğunlaştıklarını söyleyen öğrenciler, şu bilgileri verdi:
 
“Yumurta kabuklarını öğütüp su, beyaz tutkal ve alçı ile karıştırarak elde ettiğimiz malzemeye Ege Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü’nde Doç. Dr. Berkay Camgöz gözetiminde Geiger sayacı ile ölçüm yaptık. Sonuçları uzmanlarla paylaştık. Yumurta kabuğunun iyonlaştırıcı radyasyon soğurmasında kurşun yeleğe göre belirgin şekilde artış sağlandı. Doktorlar ameliyatlarda 35 kiloluk kurşun yelek giyiyor, saatlerce üstlerinde taşıyorlar. Üstelik kurşun pahalı, nakliyesi zor, ikincil radyasyon yayma özelliği var. Yumurta kabuğu bedava ve hafif, ayrıca radyasyon yaymıyor. Türk Patent Enstitüsü’ne Faydalı Model başvurusunu yaptığımız projemizin sanayiciler tarafından öncelikle X ışınlarının kullanıldığı hastane ve işyerlerinin duvarlarında kurşun levha yerine yumurta kabuğundan geliştirilen malzeme yapımında, ardından savunma sanayinde değerlendirilmesini arzu ediyoruz."
Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2016, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER