Gazeteci Hasan Tahsin Ödülleri Sahiplerini Buldu

Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik ve Teşvik Yarışması’nda dereceye giren 22 gazeteci ödüllerini aldı. Cemiyet tarihinde ilk kez verilen Hasan Tahsin Onur Ödülü de deneyimli gazeteci Ayşenur Arslan’a verildi.

Gazeteciler Cemiyetleri ve basın – yayın organlarının düzenlediği yarışmaların en eskisi olmasının yanı sıra önemli ve anlamlı yarışmalardan biri olan “Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik ve Gazetecilik Teşvik Yarışması”nda dereceye girenler İzmir Arena’da gerçekleştirilen törenle ödüllerini aldı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen ve 2011 yılı eserlerinin değerlendirildiği yarışmada 9 dalda 22 gazeteci ödül aldı. Bu yıl ayrıca İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin 65 yıllık tarihinde bir ilke imza atılarak CNN Türk Medya Mahallesi Programı Yapımcısı ve sunucusu Gazeteci Ayşenur Arslan’a da yönetim kurulu kararıyla “Basın Özgürlüğü ve medyanın sorunlarını özgür bir ortamda konuştuğu ve konuşturduğu” için Hasan Tahsin Onur Ödülü verildi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel ve İGC yönetim kurulunun ev sahipliğinde gerçekleştirilen ödül törenine; Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Muzaffer Tunçağ, yarışmanın büyük jüri üyelerinden Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Atabek, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Ercan Sadık İpekçi, Show TV Haber Yayın Koordinatörü Korcan Karar, Star Gazetesi yazarı Güven Taner, gecenin onur konuğu gazeteci Ayşenur Arslan ve çok sayıda davetli katıldı.

Hasan Tahsin’in emperyalizme, istilacı güçlere karşı ilk kurşunu sıkan yürekli bir gazeteci olduğunu söyleyen İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, “Bugün Hasan Tahsin’in ilk kurşunu sıktığı günün 93’ncü yıldönümü. İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak Hasan Tahsin’i her yıl olduğu gibi bugün de anıtı başında andık. Ancak bu yıl bizleri üzen şeyler oldu. Hasan Tahsin’i anma töreninde ilk kez Ege Ordu Komutanlığı’nı göremedik, Sayın Valiyi göremedik. Bizim onurumuz Hasan Tahsin’i anmanın izne bağlandığı, çelen koymanın izne bağlandığı bir ülkenin evladı olmaktan büyük üzüntü duyuyorum. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun başlattığı mücadeleyi, O’nun silah arkadaşlarını ve Hasan Tahsin’leri anmak için, çelenk koymak için izne gerek olmadığı kanısındayım. Bugün sadece o güzel anıta İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak biz çelenk koyabildik, diğer kurum ve kuruluşlar ne yazık ki Valilik izni olmadığı için çelenk koyamadılar” diye konuştu.

Gecede, İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından bu yıl Cemiyet tarihinde ilk olarak gazeteci Ayşenur Arslan’a da Hasan Tahsin Onur Ödülü verildi. CNN Türk Medya Mahallesi Programı yapımcısı ve sunucusu deneyimli gazeteci Ayşenur Arslan’a ödülünü veren Başkan Atilla Sertel, “Türkiye’nin aydınlanmasında, Türkiye’nin çağdaş bir yapıya kavuşmasında, basın etiği ve ilkeleri konusunda çok önemli mesajlar veriyor. Muhalif duruş nedir sorusu sorulduğunda benim aklıma gelen ilk isim Ayşenur Arslan’dır. Ayşenur Arslan bu ödüllerin çok daha fazlasını hak ediyor” dedi.

Ödülünü Atilla Sertel’in elinden alan Ayşenur Arslan da çok büyük onur duyduğunu belirterek, şunları söyledi: “Şuanda çok heyecanlıyım. 38 yıllık meslek hayatım boyunca bu şekilde heyecanlandığımı hatırlamıyorum. Böylesine anlamlı ve önemli bir ödüle layık görülmek inanın beni çok heyecanlandırdı. Bu benim için çok büyük bir onur hele bunu ilk alan olmak çok daha müthiş benim için. Zaman zaman her şeyi bir kenara bırakıp kaçıp gitmek geliyor içimden ancak şimdi bana verilen bu ödülle “kaçma, dur, gitme” deniliyor."

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2012, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER